Na teritoriji Topličkog okruga usevi krompira na nižim nadmorskim visinama su u većini krajeva izvađeni, dok se na višoj nadmorskoj visini na teritoriji Kuršumlije u fazi zrenja i početak žućenja cime.
Tropske temperature najavljene za ovu nedelju doprineće bržem propadanju cime, kao i razvoju krompirovog moljca i stvaranja pukotina u zemljištu.
Kod sortimenta gde je došlo do propadanja cime i gde se očekuje vađenje krtola, ili je vađenje u toku peporučuju se sledeće mere:
- Čim dođe do propadanja cime treba pristupiti vađenju krompira;
- Ne treba ostavljati izvađene krtola na parceli ili u dvorištu, jer su tada najizloženije napadu moljca već ih odmah skladištiti;
- Prilikom transporta i pre skladištenja (ukoliko krompir ostaje na otvorenom prostoru) preporučuje se korišćenje pokrivača (cerade) da bi se sprečio kontakt moljca sa krtolama
- Sve otvore skladišta treba obezbediti gustim mrežama;
- Temperaturu u skladištima održavati do 10°C;
- Vršiti redovnu kontrolu uskladištenih krtola i sprovesti eventualnu hemijsku zaštitu preparatom na bazi azadirahtina (Ozoneem trishul 1% EC) u koncentraciji 0,3% prilikom unošenja krtola u skladište.

Kod useva krompira koji se neće uskoro vaditi preporučuje se:
navodnjavanje useva radi održavanja kompaktnosti zemljišta i sprečavanja stvaranje pukotina kroz koje krompirov moljac može prodreti do krtola;
Sprovođenje hemijskih mera zaštite primenom nekog od registrovanih insekticida:
- Cipkord 20 EC,Ciprazor 20 EC (a.m.cipermetrin) 0,15-0,3 l/ha
- Polux, Decis 2,5 EC (a.m.deltametrin) 0,3 l/ha,
- Grom (a.m.lambda cihalotrin) 0,2-0,25 l/ha,
- Ampligo 150 ZC (a.m. hlorantraniliprol + lambda-cihalotrin) 0,3 l/ha.
Padavine koje su prethodne nedelje zahvatile naš region stvorile su povoljne uslove za infekcije prouzrokovačima plamenjače i crne pegavosti krompira. Zbog toga se kod poznih sorti gde je cima u dobroj kondiciji preporučuje nastavak zaštite nazemne mase nekim od registrovanih fungicida.
Izvor: PSSS Kuršumlija