Насловна ВЕСТИ U jeku je sezona cvetanja ambrozije

U jeku je sezona cvetanja ambrozije

180

U porastu je broj respiratornih infekcija, kao i alergijskih reakcija, posebno što je sezona cvetanja korova. Prema podacima Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Beogradu, upravo u noći između subote i nedelje najviše poziva su upućivali pacijenti koji su imali probleme sa disanjem.

Pulmolog dr Sanja Dimić Janjić, pomoćnica direktora Klinike za pulmologiju UKCS kaže kako za nastanak astme postoje određeni okidači. Pored genetske predispozicije, atopijske konstitucije, nekih virusa, lekova i nekih drugih oboljenja tu su dominantni iritansi alergeni.

– Kada govorimo o alergenima, razlikujemo alergene spoljašnje i unutrašnje sredine. Pošto najveći deo dana provodimo unutra, tu su najčešći alergeni prašina, životinjska dlaka, bubašvabe, buđ… Kada govorimo o spoljnim alergenima, to su najpre poleni trava, korova i drveća. Svi pacijenti treba da znaju da to počinje još od februara meseca kada kreće cvetanje drveća, jova ili leska, zatim u maju počinju trave, a sada je vreme korova – objašnjava doktorka.

Trenutno je ambrozija dominantna, a uz nju i kopriva i pelen. Pacijenti koji znaju da su osetljivi na ove alergene trebalo bi da budu posebno oprezni, a već imaju i instrukcije kako treba da se ponašaju u situacijama kada je koncentracija polena najveća, kao i da koriste svoju redovnu terapiju.

– Ne treba izlaziti napolje kada je koncentracija polena najveća, a to je u jutarnjim časovima. U tom periodu bi trebalo izbegavati i često provetravanje prostorija. Posle šetnje se istuširati, oprati garderobu, veš ne sušiti napolju… Postoje brojni načini kako se zaštititi, a i nošenje maske je vrlo korisno – navodi dr Dimić Janjić.

Abrozija se pojavila tek pedesetih godina i nastavila da se širi i vrlo teško ju je suzbiti.

Ne mora svaki alergijski rinitis i atopijska konstitucija značiti da će se razviti astma, ali simptomi su sviranje u grudima, otežano disanje, suv, neproduktivan kašalj, teskoba, nekada čak i gušenje koje treba da nas preusmere na to da ukoliko postoji atopijska konstitucija, svakako se može raditi o astmi, objašnjava dr Jelena Dimić Janjić.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay