Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО У лесковачкој котлини багрем преживео временске (не)прилике

У лесковачкој котлини багрем преживео временске (не)прилике

486

Пчеларима је добро позната чињеница да принос меда зависи од јачине пчелињег друштва и од близине биљака које меде, али и од трећег фактора који је последњих година све више пресудан. Марина Петковић, професионална пчеларка из Доњег Буниброда код Лесковца каже да овакве температурне осцилације у време багремове паше доносе забринутост код пчелара да пчеле неће прикупити мед ни за своје потребе, а камоли да донесу вишак у полунаставцима.

– Забринутост је присутна код свих пчелара, али ипак постоји зрно оптимизма на југу Србије. Прво, багрем није измрзао, али су велике температуре убрзале буђење биљака и до 25 дана раније тако да пчеле нису стигле да се развију. А онда нови шок, хладан талас који је надам се за нама и да коначно пчеле могу да уносе нектар. Познато је да je за багремову пашу потребно да ноћне температуре буду изнад 10 степени, а дневне изнад 20 – каже Марина и додаје да су пчеле марљива и вредна бића која не одустају тако лако да донесу  храну за себе, за легло и да оставе залихе за зиму.

– Наредних 10 дана биће пресудни што се тиче багремове паше, али следи липа, сунцокрет, ливада па и шумски мед. И пчелари морају да се прилагођавају и помажу вредницама да преживе, ако изостане паша онда је прехрањивање пчеле неизбежно али још је рано за песимистичке прогнозе – вели Марина и наводи да пчелама мало треба да почну са уносом.

Она то илуструје извештајем који је добила од колеге који пчелари на Јастребцу.

– Имамо ситуацију када је био кишни и хладни дан и кошница је била у минусу 190 грама али је већ сутрадан по сунчаном дана донела 4,35 килограма.

Пише: Д.А.