Насловна РАЗНО У средњем Банату одјављен птичији грип

У средњем Банату одјављен птичији грип

222

На територији Средњобанатског округа у овом тренутку нема подручја зараженог птичијим грипом, односно авијарном инфлуенцом код дивљих птица, показују подаци Управе за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Управа за ветерину је 28. фебруара донела решење о проглашењу подручја зараженог и угроженог заразном болешћу авијарна инфлуенца код дивљих птица на делу тока Тамиша, у непосредној близини рибњака Сутјеска, у општини Сечањ.

У складу са прописима, тада је решењем проглашено заражено подручје у полупречнику од најмање три километра од жаришта, које обухвата насељена места Неузина и Сутјеска у општини Сечањ, и Банатски Деспотовац, на територији града Зрењанина. Решењем је проглашено и угрожено подручје у полупречнику од најмање десет километара од жаришта, које обухвата Ботош и Томашевац, на територији Зрењанина, као и Јарковац, Боку и Сечањ, у општини Сечањ.

У Управи за ветерину кажу да је ово решење укинуто 30. марта, чиме је и одјављена зараза на поменутом подручју. То је био и једини случај авијарне инфлуенце у средњем Банату од почетка године.

Иначе, у анализи ризика појаве авијарне инфлуенце на територији Србије, који је израдила Управа за ветерину, наводи се да је пре овога, у Средњобанатском округу птичији грип забележен 2017. године, и то код пет лабудова у Зрењанину и Ботошу.

Друштво за заштиту и проучавање птица Србије је, у међувремену, саопштило да од марта ове године Завод за заштиту природе Србије углавном одбија да преузме или упути дивље птице у прихватилиште Зоо врта у Београду. Као главни разлог наводи се постојање вируса птичјег грипа у популацији дивљих птица.

– На стотине јединки због тога је угинуло или завршило на опоравку у кућним условима што представља грубо кршење Закона о заштити природе, па чак и угрожавања јавне безбедности и здравља становништва – кажу у Друштву за заштиту и проучавање птица Србије и подсећају да су подаци о локацијама на којима су забележени случајеви авијарне инфлуенце у Србији током прошле и ове године јавно доступни на страници Управе за ветерину.

Извор: Дневник

Фото: Pixabay