Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ U Vranju počela sezona zimnice: Oni hoće zaradu, mi čuvamo džep

U Vranju počela sezona zimnice: Oni hoće zaradu, mi čuvamo džep

8134

Uprkos avgustovskim vrelinama, Vranjanke su stavljanjem mlevenog paradajza u flaše otpočele ovogodišnju sezonu spremanja zimnice. Ovaj veliki posao otpočele su najpre domaćice kojima je paradajz u baštama potpuno sazreo, a za njima su, kada su saznale da se proizvođači žale na propadanje paradajza i paprike, krenule i one koje se ne bave proizvodnjom povrća.

Povećana potražnja povrća

Otuda je poslednjih dana na vranjskim pijcama zabeležena povećana potražnja za ovim povrćem koje se prodaje po ceni od 150 do 160 dinara.

– Već sam pasterizovala trideset flaša paradajza za porodicu. Odlično je ispao. Pravila sam ga isključivo od stare sorte paradajza zvanog jabukar, tako da sam ponovo dobila vrhunski specijalitet – kazuje Slavica Đorđević, iz sela Donji Vrtogoš.

Ovu vrstu paradajza iz svoje bašte, koju sadi u selu Zlatokop, mušterijama je na pijaci ponudila Mira Stanković. Kaže da je zadovoljna rodom povrća, uprkos tome što joj je učestala kiša tokom proizvodne sezone, zadala puno muka. Ne žali se ni na prodaju, jer u ponudi ima odličan kvalitet. Papriku, za na niz, prodaje po ceni od 180 dinara, crni luk od 120 do 130 dinara, krompir od 50 do 100 dinara.

Pasulj je trenutno najskuplji i za jedan kilogram treba izdvojiti 400 dinara, dok je za kupus cena 100, a za vezicu šargarepe i peršuna od 30 do 40 dinara.

Dok pazare kod nje, stalne mušterije rezervišu papriku i paradajz za zimnicu, navodeći koje će sve specijalitete da naprave od kupljenih proizvoda.

U septembru spremanje zimnice u punom jeku

Savka Žikić iz Vranjske banje, koja već pedeset godina prodaje povrće na pijaci, očekuje da velika potražnja za paprikom i paradajzom krene sredinom septembra, kada će i sezona spremanja zimnice biti u punom jeku. I njena porodica je ove godine, osim u proizvodnju povrća, dosta novca uložila u dodatne troškove koje su imali kada su usled velikih kiša morali adekvatnim preparatima da štite zasade od biljnih bolesti i štetočina.

– Cene repromaterijala za proizvodnju povrća su i tokom ove proizvodne sezone bile u porastu. Za razliku, od njih cene našeg povrća su na prošlogodišnjem nivu, pa sada vidite koliko smo na dobitku – ogorčeno će Savka, ističući da je prošle godine spremala i ajvar za prodaju, ali da nije prodala ništa jer su u supermarketima kupci mogli da nađu ovaj proizvod po nižoj ceni od njenog.

Na mušterije, koji joj kažu da je boranija po ceni od 250 dinara za kilogram preskupa, ljuta je i Ružica Nikolić iz Bresnice.

– Niko od njih me ne pita koliko sam rada i truda uložila dok sam je proizvela. A kada im kažem da je sami proizvedu, pa da onda dođu da razgovaramo o ceni, oni se još više naljute – priča Ružica.

Penzioner Nikola Nikolić ovaj večiti „rat“ između kupaca i prodavaca opravdava niskom kupovnom moći stanovništva.

– Prodavci hoće svoju zaradu, a mi, kupci čuvamo svoj džep. Međutim, i pored toga uspemo da se dogovorimo oko cene, jer moramo da se hranimo njihovim proizvodima, a oni opet moraju da ih prodaju, kako bi sledeće godine mogli da otpočnu proizvodnju – zaključuje na kraju Nikola.

Peglana paprika

Bez peglane paprike i ove godine neće moći da zamisli svoju zimnicu gotovo nijedna vranjska domaćica. Za spremanje ove vrste turšije neophodno je pripremiti 100 paprika babura, 250 g šećera, 250 ml zejtina, malu šoljicu esencije, 2, kašike soli (po ukusu) i 1 kašičicu salicila.

Sa paprika se odstrani drška i seme. Potom se napravi smesa od šećera, zejtina, esencije, soli i salicila, i dobro promeša. U svaku papriku ubaci se po kafena kašičica ovog fila. Ovako napunjene paprike se ređaju u veliku šerpu jedna na drugu, a kada se napuni do vrha, odozgo se pritisnu nekim teškim predmetom, kako bi tokom noći mogle dobro da se ispeglaju. Ujutro se samo dobro naređaju u teglu i, ukoliko je potrebno, zaliju sokom koji su tokom noći pustile.

Gordana Nastić