Насловна РАЗНО Ученици из Сврљига изумели разградиви филтер за цигарете са семеном биљака

Ученици из Сврљига изумели разградиви филтер за цигарете са семеном биљака

248

Ученици од другог до четвртог разреда из сврљишке средње школе Душан Тривунац Драгош формирали су ученичку компанију БиоФилтер која је осмислила биоразградиви филтер за цигарете направљен од небељене целулозе који у себи садржи семе биљака.

Они су се са својим пројектом „Не уништавај, озелени“ надметали на Регионалном такмичењу ученичких компанија. Њихова идеја је изазвала велико интересовање у јавности, осебно када се ради о заштити планете, а они додају да њихова идеја није да промовишу пушење, али када се то већ догађа желе да ублаже последице. Буде ли њихова идеја заживела успеће у томе.

– У Србији се дневно одбаци око 27 милиона опушака цигарета, док је то на годишњем нивоу 26,5 милијарди опушака. У свету је тај број далеко већи. Степен загађења је велики, подаци показују да годишње у океанима заврши 13 милиона метричних тона пластичног отпада, од чега један део јесу опушци цигарета. Они представљају опасност по животну средину, не разграђују се, уништавају сву вегетацију око себе и смањују масу корена биљака – каже ученица Анђела Николић која истиче да циљ њихове ученичке компаније није да промовишу пушење већ да уз помоћ биоразградивог филтера допринесу очувању животне средине.

Желимо да постојеће филтере који су махом направљени од пластичних материјала заменимо биоразградивим филтерима, кажу ови средњошколци.

– Направили смо БиоФилтер од небељене целулозе, а у себи садржи семе биљака – објашњава Анђела која је са Урошем Жикићем прошле године освојила треће место на нациооналном такмичењу ученичких компанија са својом погачом за пчеле од лековитог биља.

Остали чланови тима су Тања Васиљевић, Теодора Божиновић и Тадија Ристић.

– Окупила нас је идеја да помогнемо планети – кажу ову средњошколци.

Потрудили су се да неке компоненте свог производа набаве у иностранству, а семе биљака је аутохтноно.

– Оног тренутка када се филтер нађе на земљи уз помоћ воде и влаге семе почиње да клија. Филтер семену служи као резервоар за воду до оног тренутка док се корен биљке не веже за земљу. Како биљка расте почиње убрзанија разградња филтера. Након 6 месеци филтера нема, али је природа озелењена једном биљком – кажу ови средњошколци чија је основна мисија очување животне средине.

Извор: Јужне вести

Фото: Инстаграм