Насловна ВЕСТИ Umerenim zalivanjem protiv opadanja cvetova paprike

Umerenim zalivanjem protiv opadanja cvetova paprike

2254

Uzgajivači paprike veoma često se susreću sa pojavom da ona cveta, ali dolazi do opadanja cvetova. Intenzitet njihovog opadanja može biti manji ili veći u zavisnosti od razloga koji dovode do te pojave.

Reč je o povrtnoj vrsti koja ima visoke zahteve prema uslovima uzgajanja. Temperatura, vlaga, snabdevenost biljnim hranivima, osvetljenost, razmak sadnje, oprašivanje, neki su od faktora koji mogu dovesti do opadanja njenih cvetova.

Sadnja ne sme da bude pregusta. Međurazmak između biljaka trebalo bi da bude 25 cm. Suviše gust sklop dovodi do manjeg usvajanja hraniva i vode. Pregusto posađene biljke slabije se razvijaju, podložnije su napadu štetočina i pojavi oboljenja.

Odaberite za sadnju osunčana mesta. Paprika voli sunce. Ukoliko raste u senci, slabije će da formira cvetove i da ih odbacuje.

Ukoliko ne praktikujete rezidbu biljaka ovog povrća, dobro je da uklonite mladi plod na prvom račvanju – onaj prvi. On se uklanja kada je veličine gumice na olovci. Ukoliko se ne odstrani, paprika će svu snagu i hraniva da usmeri u njega. Smanjiće se fomiranje cvetova, a ostali plodovi će biti sitniji.

Nedostatak vode u sušnim periodima leta veoma brzo će rezultirati njihovim opadanjem. Pupoljci takođe venu, žute, suše se i opadaju. Usled ovakvih vremenskih prilika, oprašivanje može u potpunosti da izostane ili je nepotpuno, a formirani plodovi su deformisani, lošijeg ukusa i podložniji napadu štetnih organizama i raznim oboljenjima.

Zbog toga je od izuzetne važnosti odgovarajuće zalivanje, najbolje je ujutro i uveče, a izbegavati ga u najtoplijem delu dana. Pri tom, voda koja se koristi ne sme da bude hladna. Temperaturni šok doveo bi do opadanja cvetova, plodova, a i usporio bi se rast i razvoj useva, smanjio bi se i imunitet, a na kraju može doći i do uvenuća biljaka.

Višak vode je nepovoljan jer može izazvati pojavu truljenja korena paprike, privlači puževe i negativno deluje na usev.

Do opadanja cvetova može doći i zbog visoke ili niske vlažnosti vazduha. Optimalna vrednost se kreće od 60 do 70 odsto.

Niska i visoka temperatura negativno deluju na biljke paprike. One mlade su neotpornije. Minimalna temperatura za njihov normalan rast i razvoj je 15 stepeni Celzijusa. Ukoliko je vrednost niža od 15 stepeni, dolazi do prestanka rasta i opadanja cvetova. Što je temperatura niža brže dolazi do obolevanja i propadanja useva.

Visoka temperatura je isto tako nepoželjna u proizvodnji pomenutog povrća. Kada duži vremenski period termometar pokazuje 30 stepeni Celzijusa ili kada je iznad 35 stepeni, biljka će da odbaci cvetove i već formirane plodove.

Kolebanje temperature i velika razlika u vrednostima tokom dana i noći rezultiraće opadanjem mladih plodova.

Dobro uspeva na propusnim, umereno vlažnim zemljištima koja su bogata organskim materijalom. Posebno je osetljiva na sadržaj azota. Previše tog elementa dovešće do intenzivnog rasta zelene, mase, a manje će formirati cvetova i plodova. Njegov manjak uticaće na zaustavljanje rasta biljaka. Previše fosfora u fazi formiranja pupoljaka uzrokovaće njihovo opadanje.

I mnogobrojne štetočine mogu izazvati navedenu pojavu. Moljci, grinje, tripsi, lisne vaši, samo su neke od njih.

U plastenicima može da se javi i nedovoljno oprašivanja cvetova zbog nedostatka oprašivača i slabog provetravanja.

Na neke od tih faktora možemo delovati i sprečiti ih. Mnogo je lakše da se reaguje kod uzgoja paprike u zatvorenom prostoru, odnosno u plasteniku.

Izvor: Agroklub.rs

Foto: Pixabay