Uzgoj ćuraka je veoma osetljiv, a možda je i najzahtevnija vrsta životinja za uzgoj. Za dobar prirast i zdravstveno stanje potrebno je ispuniti tri osnovna parametra: dobar ambijent, odličan kvalitet jednodnevnih ćurića i vrhunsku stočnu hranu.
Za jednodnevne ćurke neophodno je obezbediti temperaturu od 36-38 stepeni C i svake sedmice spuštati za oko 3 stepena C, odnosno, svaki drugi dan za 0,5 stepeni C, dok temperatura prostirke treba da iznosi oko 32 stepena C, a debljina od 12-15 cm. Pošto ćurići slabo vide, traže dobro osvetljenje prostorije. Treba im obezbediti dovoljno prostora za pojila i hranilice, ne useljavati prve nedelje više od 12-13 ćuraka, a kasnije 4 ćurke na jedan metar kvadratni.
Pri kupovini jednodnevnih ćurića treba gledati da nemaju deformiteta, raskrečenih nogu, isčašenja nogu, deformiteta prsta i sl. Jednodnevni ćurići ne znaju da piju vodu i konzumiraju hranu, tako da ih prvih dana treba učiti. Na početku tova ćurići su osetljiviji i otpornost stiču s oko 8 sedmica.
Ćurići koriste četverofazni sistem ishrane, predstarter, starter, grover i finišer smešu.
Predstarter smeša sa 28 % sirovih proteina koristi se od 0-4 nedelje;
Starter smeša sa 24 % sirovih proteina koristi se od od 5-8 nedelje;
Grover smeša sa 20 % sirovih proteina koristi se od 9-13 nedelje;
Finišer smeša sa 16 % sirovih proteina koristi se od 14 nedelja do kraja tova.
U prve tri smeše (predstarter, starter i grover) koristi se kokcidiostatik, lek protiv kokcidioze, dok u finišeru ne sme da ga bude.
Stočna hrana mora biti odličnog kvaliteta, da hemijski zadovoljava potrebe jedinke, bakteriološki i mikrobiološki ispravna. Svi nutrijenti, proteini, masti, aminokiseline, vitamini i minerali moraju obezbediti potrebe ćurića i biti adekvatno izbalansirani. Bolje je koristiti hranu u peletiranom obliku iz više razloga, hrana je termički obrađena, bolja je i brža konzumacija hrane, manji rastur hrane.
R.D.J.