Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА ВЕЛИКО СПРЕМАЊЕ У БАШТАМА ПОД КРОВОМ: Пластеник не сме да буде зимовник...

ВЕЛИКО СПРЕМАЊЕ У БАШТАМА ПОД КРОВОМ: Пластеник не сме да буде зимовник за штеточине

401

Промена климе изменила је и неке навике повртара. Раније су пластеници били „резервисани“ за велике произвођаче и мале пијачаре. Последњих година, како лета постају све топлија и сушнија, све већи део повртарске производње, чак и оне на окућницама, сели се у пластенике. Мали су, једноставни, али су и најпримитивнији опремљени системом за заливање којим се биљкама гаси жеђ, али и квасе зидови и унутрашњост пластеника да би се повећала релативна влажност и смањила топлота.

Пише: Светлана Мујановић

Да бисмо продужили животни век пластеника и осигурали солидан и здрав род, потребно је да им се посвети већа пажња баш у овом периоду. Пластеник ваља припремити за нову сезону. Због интензивне производње и смене усева због плодореда, у пластеницима се “испости“ земља, а то доводи до смањеног и неквалитетног рода. Башкаре се и корови, а у земљи пријатно склониште налазе и бројне штеточине и паразити. Па како пластеник „оздравити“?

За почетак, пластеник ваља очистити, и то не само унутрашњост, већ и земљиште које га окружује. Почупају се изрођене и осушене биљке, пажљиво покупе сви биљни остаци и изнесу изван пластеника. Ако су били здрави, одложе се на компостну гомилу, а у случају неке болести, ваља их спалити. То се ради и с коровима из пластеника или околине. Посебно пажљиво се купе они који су формирали семе. Најбоље је да се покупе у ПВЦ џак и у њему однесу до места где ће се спалити, да се семе не би расипало, јер познато је да семе неких корова задржава клијавост више деценија.

Изнесе се сав алат који је у пластенику био заштићен од сунца и кише, добро опере, дезинфикује, подмаже ако треба и сложи у неку шупу. Током вегетације на фолији пластеника се накупила прашина, ветар је у наборима фолије и местима састављања наслагао ситне биљне делове који могу да оштете фолију и послуже као скровиште штетним инсектима. Пластеник се добро опаје споља и изнутра, а онда се опере раствором неког еко детерџента и уз помоћ меких, дугачких четака.

Уколико је реч о пластенику са слабом арматуром, тада треба поставити дрвене Т-носаче који ће ојачати конструкцију и спречити деформацију цеви коју може направити евентуални дебели слој снега. Прегледају се и поправе сви механизми за отварање и затварање. Тек тада, раствором еко детерџента ваља опрати унутрашњост пластеника. Данас су на тржишту доступни и препарати за дезинфекцију на бази микроорганизама, који не дозвољавају патогенима да се развијају на фолији.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us