Насловна РАЗНО Више од 50 пољопривредника из Нове Вароши купиће тракторе уз помоћ државе

Више од 50 пољопривредника из Нове Вароши купиће тракторе уз помоћ државе

327

Александру Спасојевићу који на пропланцима Муртенице гаји малину, као и седмороци других воћара из Нове Вароши ових дана стићи ће нови трактори које су купили зимус захваљујући финансијској подршци Министарства пољопривреде и Међународне банке за обнову и развој у оквиру Пројекта конкурентне пољопривреде Србије. Помоћ у набавци нове механизације добиће и 44 сточара из села на падинама Јавора, Муртенице, Босања и Златара који су се пријавили на недавно завршен јавни позив намењен за произвођаче млека и меса, и на прелиминарној листи налазе се међу 600 најбоље рангираних.

Више од 50 нових трактора које ће купити мештани планинских села је огроман број имајући у виду величину ове недовољно развијенуе општине и проблеме који муче пољопривреднике. На оба јавна позива, и за воћаре и за сточаре, предност су  имале жене носиоци пољопривредног газдинства, као и млади пољопривредници из крајева где су због сурове климе и конфигурације терена отежани услови производње. Један од њих је и Александар Спасојевић (40) који у Белој Реци малину гаји на око 30 ари. У јавном позиву намењеном воћарима он је, каже, видео шансу да под повољним условима обнови застарелу механизацију.

– Имам ‘Тому Винковића’ који ми је довољан за тренутне потребе, али планирам да проширим малињак и повећам принос, за шта ми треба нова механизација. Без трактора ‘дуплака’ који стиже ових дана, нема рада у планинским селима. Користиће ми и за друге послове на имању, а зими ћу њим чистити и пут до куће. До пре пар година имао сам под закупом два хектара малине код Ариља, али како сам морао да изнајмљујем механизацију трошкови су били велики. Због тога сам одустао и подигао овај мањи малињак у Белој Реци- каже Спасојевић.

Спасојевић је грађевинац по струци и када нема посла на имању иде на рад у Немачку. У селу су му отац Секула и мајка Доста који имају и две краве и живе од пољопривреде. Уз трактор купио је и прикључне машине – прскалицу за воће и таруп чекићар. 

-Без помоћи Министарства тешко да би у овом трентку мога сам да купим нови трактор, који ми је преко потребан, како би унапредио производњу и имање. Услови су били више него повољни, што нама пољопривредницима пуно значи. Цена трактора је 3,2 милиона динара, односно 26.000 евра, с тим што сам 1,6 милиона динара добио неповратно од државе. Кредит који ми покрива 40 посто укупне инвестиције, враћаћу у наредних пет година под најповољнијим условима- каже Спасојевић.

Пројекат конкурентне пољопривреде Србије, почео је са реализацијом прошле и траје укупно четири године, током којих ће пољопривредници уз подршку државе моћи да унапреде своје домаћинство. У јавности је иначе познат по финасијском моделу 50 : 40 : 10.

-То значи, да пољопривредници од Министарства бесповратно добијају 50 посто укупне вредности инвестиције са припадајућим порезима,  40 посто инвестиције им покрива кредит пословне банке, док је свега 10 посто њихово учешће. Услов је, међутим, да вредност трактора не сме бити мања од 20.000 ни већа од 50.000 евра, а његова снага максимално 80 kW- кажу за наш портал у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Жељко Дулановић