Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Време је  за чај

Време је  за чај

670
herbal tea in cups on a white background

После зиме, колико год да је блага била, најчешће смо уморни, исцрпљени, често раздражљиви и нерасположени. Да бисте овог пролећа прескочили традиционални синдром «пролећног умора», крајње је време да испробате биљне мешавине и тинктуре. Расположени и очишћени од накупљених токсина у организму, с осмехом ћете ускочити у пролећно расположење, препуно боја и сунца.

Док маштамо о пролећу које је на дохват руке, почетак фебруара је право време да завиримо у себе и почнемо са спремањем организма. Зато је прави тренутак да уврстите у свој дневни план неке здраве навике, како бисте спречили осећај умора у пролеће. Постоји једноставан начин да избегнемо да нам накупљени отрови, паразити и вируси покваре планове. Довољне су нам биљне тинктуре и неколико врста природних чајева. Организам ће се активирати и сам урадити оно најбоље.

Нежан зачин за сваки залогај

И сад, када смо спремни и насмејани да закорачимо у доба зеленила и боја, нећемо се одрећи омиљеног напитка, већ ћемо открити како да у њему уживамо још више. У величанственом свету укуса познато је комбиновање хране и вина, или хране и других алкохолних пића. И тако, овој одабраној дружини придружио се и чај. Чај у комбинацији с храном служи као коректор укуса или једноставно зачин, који јелу може дати бољи или лошији укус, што зависи од укуса онога ко у том јелу ужива. Истина је да ће некоме такав укус бити пријатан, а некоме неће. Дакле, не постоји правило. Покушајте да уз омиљену шољицу чаја поједете и оброк који ће се одлично слагати. Пробаћемо да вам заголицамо непца.

Бели чај познат јр по лакоћи, нежности, благе и свиленкасте ароме и као такав идеалан је да се комбинује са салатом и поврћем које није пуно зачињено, како би његов слаткаст укус дошао до изражаја. Наравно, по жељи можете осладити с мало меда. Оно што би свакако требало пробати с овим чајем јесу морски плодови, тиквице, краставац. Ипак, комбинација с месом и воћем не би истакла тај слаткасто-нежан ефекат белог чаја и имали бисте утисак као да пијете обичну воду.

Зелени чај, који многи од нас воле и који нам препоручују, такође је добар друг за комбиновање. Поред слагања с одређеном храном, овај чај слаже се и са другим воћним чајевима. Одлично се комбинује с ментом и јасмином. Што се тиче комбинације с храном, препоручује се с пилетином, салатом и поврћем, као што су диње и лубенице. Разлог за овакво кобиновање њихова лака нота. Јапански зелени чај одлично се слаже уз рибу, морске плодове и рижото, док се интезивни кинески чајеви одлично слажу уз храну која има слаткаст укус и месо. Уколико желите да слаткастим укусом обогатите пилетину, сендвич, гриловани сир или воћну салату, пробајте цејлонски зелени чај. Нешто што треба избегавати код комбинације са зеленим чајем јесте млеко, првенствено они који то чине у истој шољици, као и конзумирање уз све кремасте надеве и салате.

Трећа комбинација била би с црним чајем. Овај чај познат је по јакој ароми и укусу. Због тога га ваља комбиновати с мини залогајима и пецивима. Уколико желите да ублажите шећер у посластицама, идеална кобинација је управо индијски воћни црни чај. Овако, не само да ћете смањити осећај слаткоће, него ћете боље осетити разне ароме. Црни чајеви који потичу из Африке, служе се уз црвена меса, пилетину и пире кромпир.

Биљне мешавине које разбуђују, окрепљују и лече

Када је у питању избор чајева који су идеални за месец пред нама, постоји неколико добитних комбинација. На вама је да одаберете своју:

 Комбинација жалфије, матичњака, нане, кантариона и мајчине душице. Овим чајем обрадујте себе ујутру и увече. Пијте га док је топао, горчи када се охлади. Припремите га тако што ћете у кључалу воду ставити кафену кашику жалфије и пустити је да ври три минута, да би се ослободили састојци који су благотворни за зглобове и хрскавице. Затим додајте по трећину кашичице нане, која ће да појача дејство жалфије и негује црева, кантарион да вас опусти, а мајчину душицу да спречи упалне процесе и смири нервозу. Матичњак је ту да освежи крвоток.

 Пробајте и другу комбинацију са чајем од корена сладића у комбинацији са зеленим чајем и крушином. Пијте по шољу после три главна оброка.

 Једна од биљних мешавина која се препоручује јесте чај од раставића, маслачка, коприве, невена, зоба. Све биљке, по 50 грама од сваке, помешати. Три супене кашике смеше прелити с пола литра кључале воде, промешати, поклопити и оставити пола сата. Процедити и попити у току дана подељено у неколико доза, пола сата пре оброка.

 Сјајан савезник у борби против пролећног умора јесте чај од јагорчевине или класичан чај од коприве. Превентивно, код пролећног умора, довољна је шоља чаја дневно, за детоксикацију организма и ревитализацију ћелија.

Мала правила велике важности

Приликом припреме чаја најбоље је користити свежу или сушену биљку у листићима (ринфуза).

 Кад год сте у прилици, користите свежу биљку уместо сушене.

 Припремајте чај у што већим посудама, да би му укус био интензивнији.

 Чајеви у листићима су ефикаснији, укуснији и ароматичнији од такозване чајне прашине која се пакује у филтер кесице.

 Сушене биљке чувајте у добро затвореним стакленим посудама или папирним врећицама.

Сваки чај воли свој мед

 Код комбиновања чаја и меда прилагођавање не сме бити једносмерно и никако на штету једне од тих намирница. Дакле, при избору не дајемо предност чају, надопуњујући га медом, већ обе намирнице комбинујемо њиховим аромама. Чај и мед подједнако су вредни наше пажње.

 Ниједна од арома не би смела да доминира ни одвраћа пажњу од оне друге, већ би требало да чине складну целину. Поштујући то начело, доминантним чајевима пикантног окуса доделићемо исти такав мед (нпр. ароматичан кестенов мед), док лаганим и прозрачним чајевима прилажемо лагане и прозрачне ноте меда (нпр. цветног).

 Приликом одабира меда за ваше чајеве имајте на уму које чајеве волите и с којим чајевима ћете мед комбиновати. Уколико су вам при срцу деликатни бели чајеви, комбинујте их с медом луцерке или неким другим неутралног окуса. Уколико је ваш избор богат и интензиван црни чај, комбинујте га с медом хељде или липовим медом. Волите ли цитрусни укус чајева, посегните за медом од наранџиних цветова. За воћне ноте чаја побринуће се мед малине или бруснице. Чајеви цветног укуса добро се надопуњују с већином чајева, а цветни, маслачков и мед од цветова јабуке су најсигурнији избор.

 Због свог састава (фруктозе и глукозе) мед је слађи од шећера, што значи да га је за заслађивање чаја потребно мање него шећера. Степен слаткоће разликује се од меда до меда, зато при свакој промени меда прво нађите меру. Мед додајемо у топао чај ради топљивости, али не врео, јер би уништило хранљива својства меда. Мешамо мед док се не растопи.