Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА ВРЕМЕ ЈЕ ЗА САДЊУ РАДИЧА: Хрскави листови пуни здравља

ВРЕМЕ ЈЕ ЗА САДЊУ РАДИЧА: Хрскави листови пуни здравља

380

Радич (Cichorium intybus L. var. foliosum Hegi) је двогодишња зељаста биљка из породице главочика, а ботанички су јој најближе ендивија и цикорија. Код нас је углавном заступљен радич црвених листова са белим жилама и, на жалост, није чест гост на трпезама, а још мање у баштама. Ко одлучи да посади ово поврће, јун је можда право време за то.

Пише: Биљана Ненковић

Радич се дели по боји лишћа на црвене и зелене сорте, а према облику на сорте које формирају главице и на оне код којих се бере лишће. Код нас се у исхрани углавном користе црвене сорте. У њивама је добар комшија с кукурузом шећерцом. Воли осунчана места и хранљиву, влажну земљу. Сеје се у правилним редовима на празним лејама, а формира главицу у јесен, када је довољно хладно.

Отпоран на болести

У медитеранском подручују радич може да се гаји целе године, али у континенталном, какво је наше, узгаја се у пролеће и у јесен.

– Радич почиње да ниче већ на 2 степена Целзијуса, а оптимална температура за ову фазу је 20 степени. За раст је потребна температура од 16 до 22 степена преко дана, док ноћна не треба да буде нижа од 9 степени Целзијуса. Да би добро напредовао, потребно му је сунчано место и довољно влажно земљиште. Треба га гајити у плодореду, а на исто место долази после три до четири године. Не препоручује се директно ђубрење органским ђубривима, већ их треба применити у претходној култури. Занимљиво је да радич за собом оставља чисто земљиште, са доста органских материја, па је одличан као преткултура – каже Љиљана Вуксановић, саветодавац за повртарство и ратарство из Крагујевца.

Биљка је отпорна на болести. Препорука за ђубрење је 120 до 150 кг по хектару азота и фосфора, а калијума од 150 до 200 кг по хектару. Земљиште је најбоље орати на дубину од 20 до 30 центиметара, а површински слој треба да буде мрвичаст. Током лета може да се бере више пута, све до јесени, а пракса је да се сеје сукцесивно.

Додатак исхрани против анемије

У радњама широм Србије углавном може да се купи главичасти црвени радич, и он има примат у односу на лиснати. Главичасти се производи из расада. За пролећну бербу треба одабрати онај који споро прелази у генеративну фазу. Расад се производи у фебруару, а расађује у марту или априлу. Берба почиње крајем маја и траје током целог јуна. Главице из пролећне сетве су нешто ситније и мекше него из јесење производње.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us