Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ VREME JE ZA ZAŠTITU TREŠNJE, BRESKVE, KRUŠKE: Budi se lešnikov žižak

VREME JE ZA ZAŠTITU TREŠNJE, BRESKVE, KRUŠKE: Budi se lešnikov žižak

808

Piše: Svetlana Mujanović

Lešnikov žižak (Curculio nucum) poznat je kao štetočina koja na leski može potpuno da uništi rod. Ima ga u svim područjima u kojima se gaji ova voćka. Odrasli je tvrdokrilac crvenkastosmeđe boje, dug nepuni centimetar, s veoma dugom surlicom. Larve su beznoge, savijene, žućkaste, duge 10 do 16 mm. Ima jednu generaciju godišnje, prezimljava kao odrasla larva u zemljištu, a dijapauza (zimski san) može da potraje i dve do tri godine. Krajem marta, kada kreće vegetacija, a temperatura poraste do petnaestak stepeni, počinju da izlaze iz zemlje. U početku se hrane sočnim plodićima trešnje, breskve, kruške koji su tada u formiranju. Surlicom izvlače iz njih sokove, pa se oni kasnije deformišu ili kroz ubode prodiru gljive pa istrunu.

Krajem maja ili početkom juna žišci prelaze na lesku, na kojoj takođe oštećuju plodove i lišće. Oštećeni plodovi otpadaju, a to može da bude i 40 posto zametnutih lešnika. Kada su lešnici veličine 11 do 12 mm, ženke polažu oko 40 jaja u mala udubljenja koja prave u egzokarpu (spoljašnjem omotaču) plodova. Najčešće je u jedan plod položeno po jedno jaje, ređe dva do tri. Kasnije, otvor zarasta pa se ne vidi da u plodu ima štetočina.

Lave se pile posle najviše desetak dana, hrane se jezgrom lešnika koje potpuno izgrizaju i isprljaju izmetom. Tokom narednih mesec dana, one prolaze kroz četiri uzrasta, i od početka avgusta do kraja oktobra napuštaju plodove, koji su već sredinom leta opali. Na njima naprave okrugli otvor koji je okrenut ka zemlji, i odmah se ubušuju u zemljište. Na dubini od 10 do 25 cm prave zemljane komorice, gde ostaju u dijapauzi od jedne do tri godine. U proleće se jedan deo larvi pretvara u lutke, iz kojih se kroz desetak dana pojavljuju odrasli žišci i ciklus razvoja se ponavlja.

Ova štetočina se suzbija na više načina. Na jesen se sakupljaju otpali plodovi i uništavaju. Najbolje je da se spale, ali to ne garantuje da je spaljena i larva, da se nije već spustila u zemlju. Sigurnije je kada se opali plodovi sakupljaju barem jednom nedeljno. U mešovitim voćnjacima, ili onim gde je u blizini zasad leske, preporučljiva je martovska zaštita višnje, trešnje, breskve mešavinom fungicida na bazi bakra, mineralnog ulja i insekticida na bazi piretroida, da se spreči ishrana ranoizletelih imaga i zaštite tek formirani plodovi lešnika. Sledeće tretiranje preporučuje se između 10. i 15. maja i početkom juna, da se spreči polaganje jaja u mlade plodove s nežnim egzokarpom.