Насловна ВЕСТИ Vreme za zaštitu vinove loze

Vreme za zaštitu vinove loze

204

Na području Novog Sada zasadi vinove loze se nalaze u fazi od početak šarka do faze šarak bobica (BBCH 81-83).

– U lovnim klopkama sa mirisnim atraktantom, koje su postavljene u zasadima vinove loze, od sredine jula se registruju ulovi azijske voćne mušice (Drosophila suzukii). Trenutno se u klopkama registruju pojedinačni primerci, ali sa ulaskom u faze sazrevanja, vinova loza postaje privlačnija za ovu štetočinu pa se u narednom periodu očekuje podizanje njene populacije – navode u Regionalnom centru „Novi Sad“ Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.

Štete na bobicama nastaju kao posledica samog čina polaganja jaja. Za razliku od mnogih mušica iz roda Drosophila, ženke azijske voćne mušice imaju sposobnost polaganja jaja u zdrave bobice zahvaljujući čvrstoj testerastoj legalici.

– Legalicom zasecaju pokožicu bobice i unutar nje ubacuju jaja. Oštećene bobice su podložne napadu od strane gljive prouzrokovača sive truleži grožđa (Botrytis cinerea). Ovo je ključni momenat za zaštitu vinove loze od azijske voćne mušice! – upozoravaju u RC „Novi Sad“.

Proizvođačima se u ovom momentu preporučuje primena nekog od navedenih insekticida: Plures (deltametrin) u količini 0,5-0,7 l/ha (karenca 14 dana); Šakal (lambda-cihalotrin) 0,05-0,06 l/ha (karenca 14 dana); Laser 240 SC (spinosad) 0,008-0,01% (karenca 14 dana); Avatar EC 15 (indoksakarb) 0,25 l/ha (karenca 14 dana).

– Vizuelnim pregledom grozdova registrovano je prisustvo jaja pepeljastog grožđanog moljca (Lobesia botrana) u različitim embrionalnim fazama razvoja. U toku je polaganje jaja i početak piljenja larvi treće generacije ove štetočine. Navedeni insekticid za azijsku voćnu mušicu delovaće i na pepeljastog grožđanog moljca kao i na odrasle jedinke cikade Scaphoideus titanus (vektor fitoplazme Flavescence doree) koja izaziva zlatasto žutilo vinove loze) čije prisustvo se beleži na lepljivim klopkama u pojedinim zasadima – dodaju u RC „Novi Sad“.

Za dane vikenda se najavljuje nestabilno vreme sa padavinama koje mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije od strane gljive prouzrokovača pepelnice vinove loze (Uncinula necator) i sive truleži grožđa Botrytis cinerea).

– U cilju zaštite od navedenih patogena proizvođačima se preporučuje primena fungicida Cantus (boskalid) u količini 1-1,2 kg/ha (karenca 28 dana) – savetuju u RC „Novi Sad“ i napominju kako prilikom primene hemijskih mera zaštite strogo treba voditi računa o karenci primenjenih preparata.

Tretman treba sprovesti u večernjim časovima zbog visokih dnevnih temperatura.

Foto: Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja