Насловна ВЕСТИ Врућине погодују развоју кромпировог мољца

Врућине погодују развоју кромпировог мољца

206

На подручју Новог Сада средње ране сорте кромпира су у фази вађења, док се касне сорте налазе у фази развоја плода (ББЦХ 71-85).

– Високе дневне температуре изузетно погодују развоју кромпировог мољца (Phthorimaea operculella). Тренутно се региструје повећање улова одраслих једики те штеточине на феромонским клопкама постављеним у усеве кромпира, а у наредним данима очекује се значајно повећање бројности услед преклапања лета друге и треће генерације – кажу у Регионалном центру „Нови Сад“ Прогнозно-извештајне службе заштите биља.

На парцелама где још увек није повађен кромпир постоји ризик од настанка штета.

Мере контроле кромпировог мољца треба прилагодити стању усева на парцели и времену вађења кромпира, те се предлаже обавезан обилазак усева и утвђивање стања биљака на парцели.

– Код раног сортимента где је вађење у току или се ускоро очекује и где је пропала цима, препоручују се следеће мере: Кромпир треба вадити у што краћем року. Никако не треба остављати кромпир на парцели изложен нападу мољца; Након вађења, кромпир треба чувати у складиштима у којима је контролисана температура (испод 10 степени Целзијуса); Складишта кромпира треба на свим отворима да буду обезбеђена густим мрежама како би се спречио улазак одраслих јединки и даљи развој мољца – саветују у РЦ „Нови Сад“.

Код касног сортимента и код усева који се неће вадити у скорије време, препоручују се следеће мере: Одржавање компактности земљишта наводњавањем како би се спречило стварање пукотина и продор женки мољца до кртола где полажу јаја; Спровођење хемијских мера заштите.

– У усевима кромпира су регистровани следећи инсектициди: Exirel (cijantraniliprol) у количини 0,1-0,125 л/ха (каренца 14 дана); Coragen 20 SC (hloatraniliprol) у количини 0,15-0,2 л/ха (каренца 14 дана); Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba (cipermetrin) у количини 0,3 л/ха (каренца 14 дана); Alverde (metaflumizon) у количини 0,2-0,25 л/ха (каренца 14 дана) – напомињу у РЦ „Нови Сад“.

Од среде се за регион Новог Сада најављује нестабилно време са падавинама које може створити повољне услове за  остварење инфекције проузроковачима пламењаче кромпира (Phytophthora infestans) и  црне пегавости кромпира (Alternaria solani), те се у циљу заштите усева произвођачима се препоручује примена неког од фунгицида: Fuzija plus (a.m.propamokarb-hidrohlorid+fluazinam) 2 л/ха (каренца 7 дана); Infinito SC (a.m.propamokarb-hidrohlorid+fluopikolid) 1,2-1,6 л/ха (каренца 7 дана).

Фото: Pixabay