Насловна РАЗНО За добру свињу… треба добра анализа

За добру свињу… треба добра анализа

399

„За добру свињу нема лоших помија“, узречица је која о начину исхране свиња не говори похвално. Међутим, за власника фарме, коме је циљ добро здравље, меснатост и кратак рок това, итекако треба да буде важно шта прасад једе, колико ће да уложи у тов и да ли ће у коначном циљу постићи добру цену за њих. И за то постоји врло практично решење

Циљ у квалитетној исхрани може да обједини више фактора: бољу конверзију хране, већи прираст, краћи одгој, бољу меснатост, мање губитака, већу финансијску добит. Међутим, то се не постиже само избором доброг премикса и силажом. Хранљива вредност житарица (кукуруза, јечма, пшенице) доста осцилира, а зависи од плодности тла, ђубрива, сортимента, густоће склопа, климе, болести, начина прераде и чувања.

Међутим, чак и ако сте набавили одговарајућу храну, то не значи да је њен састав задовољавајући за раст и развој животиње. Постоје велика одступања у хранљивим вредностима житарица и протеинских сировина. Лабораторијске анализе житарица и њихове варијабилности показују да садржај хранљивих састојака у узорцима кукуруза, јечма и пшенице драматично варира. Примера ради, протеина у кукурузу може да буде од 5,34 до 11,4%, масти од 0,98 до 4,84%, влакана од 1,1 до 4.66%.

Просек није довољно добар избор

До сада се приликом израчунавања смеса и оброка за поједине врсте животиња и њихове категорије углавном придржавало просечних вредности садржаја хранљиве вредности сировина које се користе у разним програмима за израчунавање исхране или су се користили подаци из одређених таблица. У САНО се углавном користи програм Хyбримин. Али, ако имате у виду претходне чињенице из лабораторијских анализа, стичете утисак да просечне вредности нису задовољавајуће, јер су разлике минималних и максималних вредности превелике.

Шта се у стварности догађа с хранљивим вредностима смеса, када не радимо лабораторијске анализе сировина? У ситуацији у којој су вредности на минимуму, храна је сиромашнија енергијом, а посебно протеином, лизином и сировим влакнима. Тада у тову можемо да очекујемо мали прираст с проблемима у варењу и здравственој ситуацији. Такође, када су вредности изнад норматива енергије, сирових протеина и лизина – могући су проблеми с варењем, што опет није добро.

Фармер ће из најбоље намере да узме у обзир најбољи сценарио, тј. идеју да је добио прецизан састав крмних смеса и оброка и да се нада најбољим резултатима, али је сва вероватноћа да до тога неће доћи. Потребна је већа прецизност израчунавања хранљиве вредности исхране, и зато је САНО у својој лабораторији уврстио и анализу житарица, као важан чинилац.

Двоструке уштеде, а бољи резултати

Осим нутрутивних вредности, важан фактор је и финансијска оправданост коришћења квалитетних сировина уз коришћење лабораторијских анализа у тову свиња.

Уштеда у смеси у првом делу това до 70кг употребом података који се добију анализом и прилагођавањем исхране очитује се у скраћењу броја дана за тов, а затим и конкретним новчаним уштедама, које могу да износе до неколико хиљада евра на фармама до 1.000 товљеника.

У САНО лабораторији у Поповачи анализирају се биљне протеинске компоненте: семе уљане репице, погача уљане репице, сачма уљане репице, сојина сачма, сојина погача, термички третирана сојина сачма, сачма ољуштеног зрна соје, пуномасна соја, сунцокретова сачма, сунцокретова погача, семенке лана, кукурузни глутен. Такође, на листи за анализу су и cereals – житарице (немлевене и млевене): јечам, кукуруз, пшеница, зоб, раж, тритикале, као и крмне смесе, готове и допунске.

Процедура узимања узорака са фарме и слања у лабораторију је једноставна, начин анализе је модернизован и убрзан. Резултати су спремни у најкраћем року и могуће је одмах након тога да се храна на фарми измени и побољша, тако да наставак това буде веома успешан.

Добро јутро број 579. – Јул 2020.