Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Za jesenju setvu graška birati sorte kasnijeg vegetacionog perioda

Za jesenju setvu graška birati sorte kasnijeg vegetacionog perioda

616

Oktobar je vreme za sadnju graška i šargarepe, ukoliko želite prolećno uživanje u ovom povrću. O načinu setve, količini i odabiru najboljeg semena, za Dobro jutro je govorila Nada Lazović Đoković, savetodavac za ratarstvo u vranjskoj Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi.

Grašak

Jesenja setva graška obavlja se od sredine do kraja oktobra. U tom periodu seme isklija, biljka naraste 5 do 7cm i formira nekoliko listova, čime je pripremljena da opstane i podnese hladne zimske uslove bez oštećenja.

Za jesenju setvu graška, koja daje veće prinose i bolji kvalitet, treba birati sorte kasnijeg vegetacionog perioda, koristiti veću količinu semena za razliku od prolećne setve, zbog propadanja određeneog broja biljaka u toku zime. Dubina setve je 2 – 3 cm, nakon čega sledi obavezno valjanje zemljišta, a u slučaju nedovoljnih padavina i zemljišne vlage, potrebno je zalivanje. Najbolja zemljišta su propusna, srednje laka do srenje teška, neutralne PH reakcije.

“Najbolja setva je setva u dvorede trake sa razmakom od 30 – 35 cm između redova na traci, a između susednih traka 50 cm. Ovakav način setve u trake preporučuje jer se biljke mogu naslanjati jedna na drugu i ne padaju poptuno na zemlju, pa nema potrebe za postavljanjem oslonca ili špalira. Grašak ne podnosi preterano bogata zemljišta, može se desiti da biljka formira veliku vegetativnu masu na štetu kvaliteta i kvantiteta mahuna. Obično je kao mahunarka treća kultura u plodoredu“, rekla je savetnica.

Foto: AdobeStock

Šargarepa

Šargarepa se proizvodi kao druga kultura u plodoredu, a na isto mesto dolazi ponovo tek posle 3- 4 godine. Dobra je pretkultura, te nakon nje na parceli gde je gajena možemo sejati ili saditi većinu drugog povrća.

Nada Lazović Đoković, savetodavac za ratarstvo u vranjskoj Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi, kaže da su dobre pretkulture povrtarske biljke đubrene stajnjakom (paprika, krompir, paradajz, kupus), a u združenom usevu najbolje uspeva sa lukom. Šargarepu treba gajiti na plodnim i rastresitim zemljištima jer ovakva zemljišta omogućavaju pravilan razvoj korena i ne dolazi do pojave račvanja, svijanja i pucanja istog.

Direktna setva semena, za ranu prolećnu berbu, može se sejati u oktobru i novembru ako se radi o proizvodnji u zaštićenom prostoru ili niskim tunelima.

Razmak između semenki ili biljaka treba da je od 3 do 10 cm, što zavisi od sorte, međuredni razmak treba da bude od 20 do 50 cm zavisno od toga da li se seje u trake ili redove.

Tekst: Gordana Nastić