Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Zamrzivač najbolji čuvar malina

Zamrzivač najbolji čuvar malina

717

U julu je milina čak i šetati po pijaci, bez namere da se nešto kupi. Tezge kao da se nadmeću koja će biti mirisnija i lepša, i čini se da najdalje mirišu maline. Sada je njihovo vreme. Svaka domaćica može da kupi koji kilogram i da ih, najjednostavnije, upakuje u kesice i za zimu ih sačuva u zamrzivaču. A pred domaćicama koje su navikle da od plodova prepunih vitamina i minerala pripremaju pravu zimnicu, sada je veliki izazov.

Piše: Svetlana Mujanović

Za njih smo pronašli sijaset recepata za preradu ovog voća, ne zalud nazvanog „crveno zlato“. Maline je, svakako, najbolje upotrebiti kao sveže voće, ali ove ukusne, zdrave letnje bobice spadaju u namirnice koje se najbrže kvare. Ako se pravilno čuvaju, a za to je najprikladniji frižider, zadržavaju svežinu i zdravstvenu ispravnost nekoliko dana. Samo ih pre unošenja u frižider treba detaljno oprati u više voda, ne pod mlazom, jer će on razbiti plodove.

Birajte „debele“ jarkocrvene bobice

Iako malina u prodavnicama ima tokom cele godine, ipak su ove bobice kod nas sezonsko voće i bolje ih je i jeftinije kupiti u vreme berbe, a tada su i najukusnije. Domaćicama savetujemo da kupuju „debele“ maline jarkih boja, da izbegavaju tezge na kojima se ovo voće drži u vlažnoj i zaprljanoj ambalaži, što može da bude upozorenje na to da je davno ubrano ili da je prezrelo. Kupljene maline prvo treba pažljivo prebrati, ukloniti plesnivo ili kašasto voće, kako se buđ ne bi proširila na druge bobice. Ako ih berete sami, birajte one koje se lako odvajaju od stabljika, jer maline posle branja ne dozrevaju naknadno i ne postaju slađe.

Savetujemo vam da jednu količinu plodova „crvenog zlata“ osušite. Biće vam to zdrava grickalica u sumornim zimskim danima i „fensi“ dezert na svečanoj trpezi. Suve maline su savršene i kao dodatak žitaricama, ali i glavnim jelima i sosovima. U zavisnosti od potrebe, mogu da se samelju u prah ili ostave u komadima.

Kako ih osušiti?

Dehidrator ili rerna za zimske poslastice

Najpre ih dobro isperite i, pošto maline imaju otvor koji omogućava da se voda u njemu zadržava, lagano ih protresite u cediljki ili ih poređajte na papirne ubruse da se voda iscedi, a plodovi osuše. Tako pripremljene možete da ih sušite u rerni ili dehidratoru. Bez obzira na to koji dehidrator koristite, maline se na rešetke stavljaju u jednom sloju i tokom sušenja ne dodiruju niti mešaju. Suše se na 50 Celzijusovih stepeni 18 do 20 sati. Nije preporučljivo da temperatura bude veća. Ako su plodovi krupni i debeli ili ste preopteretili poslužavnike, možda će trebati i više vremena. Nepotpuno suvi plodovi moraju se čuvati u zamrzivaču, u PVC kesicama ili malim plastičnim kutijama. Nikako na rešetkastim podlogama.

Posle sušenja potrebno je da maline kondicionirate oko nedelju dana. Stavite ih u zatvorenu plastičnu posudu ili staklenu teglu i protresajte jednom ili dva puta dnevno. Kondicioniranje je proces koji omogućava da se nivo vlage, a poželjno je da ona bude ispod 20 procenata, izjednači između svih plodova u tegli. Ako vidite kondenzaciju – maglu na unutrašnjoj strani tegle – vratite plodove u dehidrator i još sušite. Ukoliko se para ne vidi, plodove upakujte za dugotrajno čuvanje.

Ako nemate dehidrator, viškove maline možete osušiti u rerni. Plodove operite i osušite kao za dehidrator, stavite ih u jednom sloju na tepsiju obloženu papirom za pečenje bez dodirivanja. Podesite temperaturu rerne na najnižu, obično je to 60 stepeni i sušite oko 8 sati. Povremeno proveravajte i protresajte tepsije. Posle šest sati maline će biti savitljive, ako želite potpuno osušene plodove, sušite ih još najmanje dva sata. Imajte na umu da će plodovi posle sušenja dobiti tamniju boju.

Ako želite da osušene maline čuvate kao prah, sameljite ih u blenderu ili mlinu za kafu i čuvajte u sterilisanoj teglici koja može hermetički da se zatvori.

Zamrznute šest meseci

Ovo voće se za zimu najčešće čuva zamrznuto, ali to su male količine, za pripremu voćnih salata, kremova, fila za torte… Za zamrzavanje nije potrebna posebna priprema. Dovoljno je da se dobro operu, ocede, ubace i PVC kesice ili plastične kutije i odlože u zamrzivač. Ako želite da plodovi zadrže prirodan oblik, zamrznite ih na poslužavniku koji može da stane u zamrzivač i zamrznite (otprilike 6 sati). Premestite zatim smrznute bobice u kese ili posude za zamrzavanje, ali ostavite malo prostora na vrhu kese ili posude, jer se bobice mogu malo proširiti tokom procesa potpunog zamrzavanja.Smrznute maline možete da čuvate u zamrzivaču do 6 meseci.