Насловна ВЕСТИ Заштита лука од штеточина

Заштита лука од штеточина

258

На подручју Новог Сада усеви пролећног лука се налазе у фази завршетак развоја луковице: 10 одсто листова повијено на доле (ББЦХ 47).

У интензивној производњи лука наводњавање представља једну од најважнијих агротехничких мера, нарочито у годинама као што је ова са мањом количином падавина у односу на вишегодишње просеке.

– Као последица ове агротехничке мере у усевима лука може доћи до стварања повољних услова за остварење инфекције од стране гљиве проузроковача пламењаче лука (Peronospora destructor), као и гљиве проузроковача трулежи главица и лисне пегавости лука (Botrytis spp.). Такође, током викенда се најављују падавине које могу додатно фаворизовати услове за инфекцију и даљи развој наведених патогена – кажу у Регионалном центру „Нови Сад“ Прогнозно-извештајне службе заштите биља.

У овом моменту неопходно је спровођење хемијских мера заштите у циљу спречавања зараза луковица, која за последицу има даљи развој патогена у складиштима и труљење истих.

Пред најављене падавине произвођачима се препоручује примена неког од наведених фунгицида: Signum (boskalid+piraklostrobin) у количини 1 кг/ха (каренца 14 дана) и Atlas (a.m. ciprodinil+fludioksonil) у количини 1 кг/ха (каренца 14 дана).

Приликом примене хемијских мера заштите строго водити рачуна о каренци примењеног препарата, подсећају у РЦ „Нови Сад“.

Фото: Pixabay