Насловна ВЕСТИ Зашто су улагања у сетву пшенице већа чак за 50 одсто?

Зашто су улагања у сетву пшенице већа чак за 50 одсто?

332

Према подацима републичког Завода за статистику цене репро материјала, средстава за рад и услуга у пољопривреди су у трећем кварталу ове године повећане за 16,7 одсто у односу на исти период лане. Због стања на светским берзама, ценовни максимуми су бележени у октобру и новембру за минерално ђубриво и дизел гориво, па ће тек статистика за последњи квартал показати колико је коштала производња ове године. Већа улагања подстакла су поскупљења производа.

Десет тона кромпира и пет тона купуса колико је ове године произвео Миодраг Милин из Тараша је мање за око половину него лане, а због губитака у приносу није незадовољан.

-Цена је била солидна, од педесет до осамдесет динара је био кромпир, а купус шесдесет-седамдесет, задовољан је Миодраг Милин, повртар из Тараша.

Стручњаци наводе да ово треба да покрене произвођаче да улажу у повећање производње, јер само тако могу парирати роби из увоза која неминовно долази када се продају домаће залихе.

-Да по јединици површине рађа много више и да будемо конкурентни. Да нам не долази кромпир из Белорусије и Холандије, сматра Драго Милошевић, с Агрономског факултета у Чачку.

Производна година у ратарству почиње сетвом пшенице. Због скупљег репроматеријала последња процена је да су улагања у сетву хектара пшенице 50 одсто већа него лане.

-Минерално ђубриво је поскупело чак више од три-четири пута у односу на неке цене пре неколико месеци. Да се тај тренд наставља, а да постоји проблем несташица потенцијалних, значи за одређене врсте минералних ђубрива, навела је Јелена Несторов, председница Задружног савеза Војводине.

Сточари који имају грла у тову рачуницу вежу за цену кукуруза. Граница рентабилности од 25 динара за килограм, превазиђена је средином септембра, а тренутних 26 динара и 30 пара за килограм угрожава произвођаче који имају до десет грла.

-Ако то оде преко тридесет динара онда смо сви у проблему. За сада имате балансирање замене за одговарајуће компоненте у храни, али ви не можете енергију и протеине заменити ничим него тамо где их има, а то где их има је скупо, упозорава Чедомир Кецо из удружење товљача говеда „Агропрофит“

Један од начина да се помогне пољопривредницима у наредној години је подршка из Аграрног буџета. Предвиђено је да буде већи него ове године за 17 одсто, а од 62 милијарде динара колико је планирано, 81 одсто је намењено за субвенције.

Аутор: Миле Новаковић

Извор: РТС