Насловна ВЕСТИ Здравствено стање озимих стрних жита

Здравствено стање озимих стрних жита

269

На подручју Србије, у зависности од локалитета и рока сетве, усеви озиме пшенице се налазе у фази од ницања до три листа развијена, док се усеви озимог јечма налазе у фази од ницања до бокорења: три стабла видљива. На појединим локалитетима, још увек нису посејане све планиране површине под стрним житима.

Визуелним прегледом усева пшенице и јечма, регистровано је присуство следећих штеточина:

– крилатих форми и бескрилних јединки лисних ваши на до 6% биљака и

–  цикада (доминантно врсте  Psammotettix alienus) на до 8% биљака.

Поред директних штета које проузрокују својом исхраном тј. сисањем биљних сокова, лисне ваши и цикаде су много значајније као преносиоци фитопатогених вируса. Као последица хладнијег времена и честих падавина током новембра, присуство поменутих штеточина је у односу на исти период претходних година, у мањем интензитету, те је и ризик од преношења вируса током ове јесени знатно мањи.

Имајући у виду да се присуство ваши и цикада на свим парцелама у оквиру мониторинга ПИС-а региструје испод прага штетности, који према ЕППО стандарду ПП 2/11(1) у овим фазама развоја усева износи 10% биљака насељено са једном или више ваши, мере заштите се не препоручују.

Присуство патогена у усевима пшенице није регистровано, док је у усевима јечма (и то у усевима у одмаклијим фазама развоја) регистровано присуство симптома мрежасте пегавости листа јечма (Pyrenophora teres), сочивасте пегавости листа јечма (Рхyнцхоспориум сецалис) као и рђе јечма (Rhynchosporium secalis), али у веома ниском интензитету напада.

На појединим парцелама под стрним житима регистровано је присуство активних рупа од глодара. Произвођачима се препоручују редовни обиласци усева ради регистровања присуства активних рупа од ових штеточина, и уколико се уочи преко 10 активних рупа по хектару препоручују се мере заштите применом регистрованих родентицида у виду готових мамака. Приликом њихове поставке, треба их затрпати како не би дошло до тровања дивљачи.

ВАЖНО! На појединим локалитетима региструје се присуство симптома на листовима пшенице у виду различито обојених пега (жуте, наранџасте, пурпурне боје). Овакви симптоми су последица утицаја физичких фактора, односно смене ниских температура током ноћи и високих температура током дана, и нарочито се јављају на клијанцима. Поменути симптоми су привременог карактера и након престанка поменутих температурних осцилација, повући ће се и неће утицати на даљи развој пшенице.

Извор: Прогнозно-извештајна служба заштите биља Србије