Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Звучни таласи и магнетна резонанца одређују време бербе јабука

Звучни таласи и магнетна резонанца одређују време бербе јабука

311

Текст и фото: Биљана Ненковић

У савременој производњи, за одређивање зрелости плода јабуке не користи се више само очи или лични осећај, него и звучни таласи или нукеларна магнетна резонанца. Стручњаци кажу је реч о новим, недеструктивним методама које не оштећују плод. Време бербе одређује се и по томе да ли плодове планирате да ускадиштите или се одмах прерађују, те свака прерана или прекасна берба може много да кошта произвођача.

Савремено воћарство захтева егзактне начине и гајења и брања, а један од најважнијих момената је одредити када је право време за бербу јабука. За то постоји неколико метода, а према речима Биљане Милосављевић, дипломираног инжењера воћарства и виноградарства из Пољопривредне саветодавне службе у Крагујевцу, најлошија метода је стихијско брање.

Ботаничка или конзумна зрелост

– Воћарима не препоручујем да бербу обављају стихијски, већ на основу анализа, како не би трпели штету – каже ова инжењерка. – Наиме, у раду с произвођачима примећује се да бербу почињу на основу личних процена, које нису базиране на било каквим аналитичким методама које се данас користе у савременом воћарству. Примера ради, велики број произвођача почиње бербу када са стабла крену да опадају јабуке. А то може бити знак и да је дошло до напада инсеката, или се догађа због ветра или сортне карактеристике.

Берба јабуке обавља се у различитом степену зрелости, у зависности од начина пласмана. Постоје ботаничка (физиолошка) зрелост и технолошка, односно, конзумна зрелост. Ботаничка зрелост је време када плод постиже максималну крупноћу и када престаје даљи доток хранљивих материја. У технолошкој зрелости воће постиже најбољи укус и арому, када је и најпогодније за употребу у свежем стању. Ако је берба била прерана, плод брзо увене и покожица му се смежура, а ако је јабука касно убрана, смањује се време чувања плода.

Постоји више тестова или метода којима се одређује дан почетка бербе. Произвођачи и стручњаци препознају старе, нове и модерне методе. У старе методе спадају праћење интензитета основне боје плода, односно, промене основне боје у жуту, жутонаранџасту или црвену. Постоји и метода праћења интензитета боје семенки. Боја семенке мења се у време физиолошке зрелости, па бела семенка поприма смеђу, тамну и на крају црну боју. То би могао бити непоуздан показатељ, јер код летњих сорти она је још незрела, док је плод већ зрео, а код зимских сорти је обрнуто. Одгајивачи се понекад ослањају и на промене боје меса плода. И ова метода спада у несигурне, као и када плодови почну да падају са стабла. Старе методе могу бити само оријентационе или допунске.

Најбоље је комбиновати

Ниједна од поменутих метода, сама по себи, не представља апсолутно поуздан начин за процену почетка бербе. Зато се практикује комбиновање резултата више метода. Основни проблем је у томе што су набројане методе деструктивне, јер се приликом анализе оштећују плодови. Због тога се данас све више користе недеструктивне методе за одређивање зрелости плода – објаснила нам је Биљана Милосаљевић.

Недеструктивне методе одређивања време бербе јабука су:

мерење чврстине меса плода помоћу звучних таласа,

одређивање боје покожице плода хромаметрима,

одређивање унутрашњег квалитета плода помоћу инфрацрвених зрака,

процена унутрашњег квалитета плода употребом НМР (нуклеарне магнетне резонанце).

Берба плодова представља један од најважнијих тренутака у савременој технологији гајења воћа. Због тога је неопходно применити и модерне начине одређивања бербе. Сви агротехнички и помотехнички захвати, примењени током производног циклуса, могу бити узалудни уколико нема правовремене бербе. Плодови који одмах иду на тржиште не беру се у исто време када и они који иду у хладњаче. То значи да је потребно урадити све неопходне анализе, на основу чијих параметара ћете бити сигурни у које време да обавите брање и у коју сврху – објашњава Биљана Милосављевић.

Ниједна метода није поуздана сама

Данас се користи неколико метода одређивања оптималног момента и, с аспекта поузданости, деле се у три групе:

Методе за процену наступања оптималног момента бербе:

број дана од пуног цветања до бербе,

сума температура од пуног цветања до бербе,

број дана од Т стадијума плода до бербе.

Оријентационе или допунске методе:

промена основне и допунске боје покожице плода;

промена боје семењаче;

лакоћа одвајања плода од гране.

Егзактне методе:

јодно- скробни тест;

рефрактометријски индекс;

чврстина плода;

мерење интензитета дисања и садржаја етилена у плодовима.