Насловна ВЕСТИ Лакше и брже до средстава из ИПАРД програма

Лакше и брже до средстава из ИПАРД програма

289


Одбор за пољопривреду Скупштине Србије усвојио је предлог измена Закона о пољопривреди и руралном развоју који омогућава авансну исплату половине средстава за која се конкурише по ИПАРД програмима, уз одговарајућу банкарску гаранцију или еквивалентну гаранцију као средство обезбеђења.
Представници Министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства објаснили су да ће еквивалентна гаранција морати да износи 110 процената од одобреног авансног износа, али да ће накнадно бити прецизирано које ће то обезбеђење бити.
Измена ће се доносити на пријаве за ИПАРД средства које ће тек бити поднете, као и на оне које су поднете у последња два позива, уколико нису издата решења по њима.
Државни секретар у Министарству пољопривреде Јелена Благојевић додала је да измене Закона обухватају и увођење електронског регистра пољопривредних газдинстава, еАграр као искључиви начин регистровања, промена и брисања из регистра газдинстава.
Уз то се уводе још две апликације, Ајакс која служи за праћење плаћања у пољопривреди и Елпис која служи за идентификацију земљишних парцела.
Благојевићева је навела да ће еАграр почети да се примењује од 1. јула наредне године, Елпис од 1. јануара 2025, а Ајакс од 1. јануара 2027. године.
Одбор је већином гласова усвојио и информацију о раду Министарства за трећи квартал 2021. године.
Директорка Управе за ветерину Емина Милакара известила је чланове Одбора да је у Пиротском и Нишавском округу запажена појава афричке куге свиња у неколико случајева одстрела дивљих свиња и код животиња које су нађене угинуле у шумама тог краја Србије.
Навела је да је због пожара у бугарском делу Старе планине један број заражених дивљих свиња пребегао у Србију, што је изазвало појаву ове болести у нашој земљи.
Додала је како су проблем мала пољопривредна газдинства која држе по неколико свиња за сопствене потребе, јер су на њима никле биосигурносне мере.
„Ми сада имамо и Борски округ и Зајечар где могу да кажем да је шума контаминирана. Онај што има две-три свиње је ризичан због исхране тих животиња помијама, јер се тако даје храна која није термички обрађена. То је болест с којом ћемо се борити доста дуго. Нама је у интересу да свуда има производње, макар и за сопствене потребе, али у овом моменту мора Национални кризни центар да размотри ситуацију, да видимо анализу ризика и да се донесе одлука да ли ће моћи да се дозволи узгој у тим селима која су погођена свињском кугом“, рекла је Милакара.
Скупштински Одбор за пољопривреду донео је препоруку да Управа за ветерину и Управа за шуме, ловачка удружења и пољопривредници посвете посебну пажњу заштити свиња од афричке куге.

Извор: Танјуг

Фото: Pixabay