Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ „Viber“ bolesti, štetočine i poremećaji u ishrani koštičavog voća koje se mogu...

„Viber“ bolesti, štetočine i poremećaji u ishrani koštičavog voća koje se mogu utvrditi preko slika

1289
Колонија лисних ваши на вршном лишћу

U novije vreme, zbog nepoznavanja  bolesti i štetočina i time i mogućnosti šteta, voćari obično šalju slike viberom  onima koji nešto više znaju od njih. Kod nekih bolesti koje su karakteristične može se sa sigurnošću utvrditi uzrok i time pomoći njegovom rešenju. Pokazaćemo to na nekoliko primera.

Izvestan broj bolesti, štetočina i simptoma poremećaja u ishrani voća je teško determinisati, kao na primer pojavu bakterioze Pseudomonas syringae, i moraju se laboratorijski utvrditi jer odgovor biljaka je nespecifičan. Ako se pogreši u utvrđivanju prouzrokovača, daju se i pogrešni saveti i prave se još veće štete i materijalni gubici.

  1. Lisne vaši koštičavog voća (Brachycaudus helichrysi i Hyalopterus pruni)

Lisne vaši prezimljuju u stadijumu jaja, položena u pazuhu pupoljaka šljiva i višanja. Početkom vegetacije pile se osnivačine. Formiraju se guste kolonije prepokrivajući  naličje listova, a kod visoke brojnosti mogu se naći i svuda po stablu,  što je veoma često ove godine. Imaju veći broj generacija. Na koštičavom voću, posebno na šljivama i breskvama ostaju obično do juna kada se formiraju leteće forme, napuštaju voće i preleću na zeljaste biljke kao dopunske biljke hraniteljke. 

 Hrane se iz floema u kojem se transportuju organske materije. Digestija u crevima je smanjena, hrana se „cedi“,  pa proizvode velike količine medne rose u kojoj su šećeri i slatke amino kiseline. Medna rosa privlači mrave, tako da je prvi simptom razvoja lisnih vaši prisustvo mrava. Sa lisnim vašima se hrane predatori insekti parazitoidi (buba mare, zlatooka i dr) koji ne igraju značajnu ulogu u smanjenju brojnosti.

 Lisne vaši spadaju u tzv „R“ ili reproduktivne organizme koji se lako prenamnožavaju, imaju veći broj generacija, brojnost lisnih vaši  zavisi od  zdravstvenog stanja biljaka, brže se razmnožaju. Predatori i parazitoidi doleću i hrane se kada je određena brojnost, odnosno odleću kada se smanji brojnost. 

Ima veći broj generacija, ali se strategija zasniva da se suzbijaju prva ili druga generacija kada je hladnije i nema lučenja medne rose.

Registrovano je veći broj insekticida, posebno kontaktnih kao što su piretroidi, koji deluju samo kontaktno, i oni mogu uticati i na povećanje brojnosti u narednim generacijama. Piretroidi se koriste samo kao dodatak, drugim insekticidima. Sistemike kao što su flonikamid (tepeki) i acetamiprid (Mospilan, Šima, Tonus i dr) treba korisiti samo u kombinaciju sa piretroidima (Premier, Karika i dr.).