Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Prihrana, okopavanje i – zaštita paprike

Prihrana, okopavanje i – zaštita paprike

204
Foto: AdobeStock

Nakon prve berbe papriku bi trebalo prihraniti folijarno i zaštititi od lisnih vaši, kako bi biljka dalje neometano rasla i dala adekvatan prinos. Okopavanje je poželjna mera, kako bi se površinski sloj zemlje obogatio vazduhom i ujedno uništili korovi. Obavlja se sve dok biljke ne sklope redove, nakon svakog zalivanja ili kiše. Međuredno okopavanje je važno da se ne bi stvorila čvrsta pokorica posle navodnjavanja.

Paprika se tokom najvrelijih meseci nalazi u takozvanoj trećoj fazi rasta. To je faza od berbe prvih plodova, pa do kraja vegetacije. U tom periodu potrebna je prihrana dva do tri puta nedeljno po sistemu 2:1:4 ili 2:2:4 sa količinom od 25 do 40 kilograma po hektaru. Za vreme intezivne berbe može se primeniti čisto kalijumovo đubrivo, kako bi se postigao maksimalan prinos. Prilikom navodnjavanja, na svakih 7 do 10 dana, valja obaviti đubrenje kalcijumom kako bi se sprečila siva trulež i to 2 grama po jednoj biljci. U svim fazama rasta treba voditi računa i o zaštiti paprike. Mora se pažljivo pratiti šta se dešava u plasteniku i na polju, kako bolesti i štetočine ne bi nanele štetu biljakama i umanjile prinose.

Piše: Biljana Nenković

Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.

Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.

Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.