Насловна ВЕСТИ Аквапонија – производња рибе и поврћа у истом простору

Аквапонија – производња рибе и поврћа у истом простору

319

Весна и Срђан Радин из Стапара покрај Сомбора, одлучили су пре скоро једну деценију да живе у складу са природом, да се здраво хране и на еколошки одржив начин производе укусно и дуго свеже воће и поврће, преноси портал ПКС.

За свој предузетнички подухват изабрали су 2015. године – аквапонију, у то време, авангардни правац у пољопривредној производњи воћа, поврћа и рибе у еколошком контролисаном систему. Весна и Срђан, родитељи четворо деце, данас сами одржавају газдинство „Весна Радин“ у Стапару, на плацу од шест ари.

-Наш рад је од почетка био авангарда за наше окружење али подршка је проналазила нас. Јављали су нам се људи из целе земље и окружења који цене наш истраживачки рад и подржавали нас усмено и великим бројем посета газдинству, прича Срђан.

Рибе и биљке живе и расту у истој води. Риба ђубри биљку, а биљка филтрира воду за рибу. У том процесу им помажу корисне бактерије које рибљи отпад претварају у чисту „хумусну инфузију“.

Аквапонија је, каже Срђан, тиха еколошка револуција у производњи здраве и свеже хране. Смањује емисију угљен-диоксида, јер велике количине свежих производа могу да се произведу у центру града, на крововима зграда, без земље и транспорта.

На овом бачком газдинству из воде ничу парадајз и јагоде. На тржиште пласирају 1.000 килограма домаћег свежег и димљеног шарана, као и пасирани парадајз.

Препознати су у регину, Погорици, Скопљу, Сарајеву, Љубљани, и широм наше земље где су правили аквапонијске системе за узгој воћа и поврћа.

Како би се раширио овај вид пољопривредне производње, Срђан каже да је његово газдинство спремно да понуди знање, „know-how“ и фармерима и држави, с циљем да се у систему субвенционисања успостави номенклатура потребне опреме, као што постоји за хидропонију.

Аквапонија не захтева велик физички рад јер нема окопавања, плевљења и заливање, а троши се 90 одсто мање воде. У систему аквапоније биљке шест пута брже расту и заступљен је троструко већи принос на малим површинама док производња не зависи од поскупљења минералних ђубрива…

Инвестиција је око 200 евра по квадрату за цео систем аквапоније, пластеник и чврсту подлогу. Трошкове производње покрива продаја свеже рибе, а поврће остаје као чиста зарада.