Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО Америчка куга – трулеж пчелињег легла

Америчка куга – трулеж пчелињег легла

1827

Америчка куга или трулеж пчелињег легла је болест затвореног легла. Од ове болести ларва се зарази преко хране док је још у отвореној ћелији и то у фази преображаја. Бацил продире кроз зидове црева у крв. Инфицирана ларва угине трећег дана по поклапању легла. Угинула ларва постаје жутосмеђе боје и претвара се у густу смеђу масу карактеристичног мириса. Споре су веома отпорне према високим температурама, сунчевим зрацима и хемисјким средствима за дезинфекцију. У меду и воску споре бивају уништене на температури од 120 Целзијусових степени за осам до десет минута, а сачувају виталност преко тридесет година.

– Болест се шири путем грабежи, прихрањивањем загађеним медом, преко недезинфикованих сатних основа, преко кошница и прибора, селидбом друштава у реоне заражене кугом и на друге начине – истиче Ивица Томић, саветодавац за сточарство у врањској ПССС.

Као први знак заразе, према његовим речима, може да послужи шарени изглед легла уместо ћебастог, равног затвореног легла. Први симптоми болести јављају се на поклопцима ћелија.

– Маса угинуле ларве остаје прилепљена за зидове ћелије и ту се сасушује у једва приметне црносмеђе љуспице. Пчеле не могу да отворе воштане поклопце са ћелија саћа који се чврсто држе за трулу масу у ћелији и не могу да је избаце из ћелије због њене лепљивости – каже Томић и наглашава да се болест лако и брзо преноси на здраво легло у кошници, преносе је пчеле хранитељице од ћелије на ћелију, од болесног до здравог друштва.

Болест не престаје сама од себе и потребна је интервенција. За лечење ове болести нема сигурног лека. Зато када се појави мора да се пријави надлежној инспекцији. Због даљег ширења болести неопходно је примењивати превентивне и друге мере. Карантин је једна од мера, као и уништавање заражених кошница и спаљивање, дезинфекција прибора и алата одговарајућим дезинфекционим средством.

– Код друштава која нису заражена овом болешћу користи се терамицин помешан са сојиним брашном, Код друштава где се болест тек појавила осим термицина може се коритити и геомицин. Пчеле се претходно претресу у нову незаражену кошницу са новим незараженим ситним основама – саветује врањски светодавац.

По његовим речима герамицин се употребљава тако што се у један литар шећерног сирупа (1-1) ставља 1 грам раствореног лека и ставља у хранилицу. Са једним литром сирупа обавља се 7 до 8 прихрањивања у размаку од два до три дана. Између једног и другог прихрањивања пчеле треба претрести у нову дезинфиковану кошницу и то радити у поподневним часовима. Пре давања лека треба уклонити медиште како пчеле не би уносиле храну са леком у мед. Ако се користи Терамицин онда га треба помешати са сојиним брашном у облику теста, које се ставља на сатоноше оквира или запрашивањем пет до шест пута на свака четири до пет дана.

Текст и фото: Гордана Настић