Насловна ВЕСТИ1 Аспирин за цвеће

Аспирин за цвеће

1106

Пише: Биљана Ненковић

Цвећу је увек потребно сунце, ваздух, вода и храна, али су му, као и људима, понекад потребни и лекови како би оздравило или се опоравило. За неке бољке цвеће има само своје медикаменте. Наравно да, као и људи, воли алтернативну медицину и органску превентиву, како би биљке побољшале имунитет. Међутим, понекад одгајивачи могу да завире и у своје кућне апотеке, јер можда се тамо крије инфузија за њихове биљке. Ево примера.

Аспирин

Осим што се користи у званичној медицини за ублажавање симптома прехладе и за циркулацију, аспирин може да помогне у опоравку болесних биљака и да поспеши њихов раст. У аспирину се налази салицилна киселина која, с осталим састојцима, помаже биљкама. Користан је за све врсте биљака, било да их гајите у дворишту или у саксијама, јер их чини отпорнијим. Потребно је само да једну таблету аспирина растворите у једном литру дестиловане воде. Таблета се измрви, стави у воду и мућка док се не отопи. Овим раствором биљке могу да се заливају или прскају, најбоље једном недељно.

Аспирин делује на развој корена, а редовном употребом цвеће постаје бујније. Поспешује раст тако што спречава појаву гљивица. Апсирин може да спречи производњу етилена, због којег биљке вену. Овај лек је одличан и за резано цвеће. У вазу са цвећем додаје се измрвљена таблета и биљке ће дуже остати свеже.

Јод

Флашица јода из апотеке, која нас увек асоцира на операционе сале и дезинфекцију рана, корисна је и за гајење цвећа. Искусни одгајивачи тврде да јод најбоље резултате даје код мушкатли и помаже им да цветају до касне јесени. Уколико биљка нема довољно јода, развијаће се успорено и бити подложнија болестима. Јод у биљкама регулише проток воде и размену кисеоника, чини их отпорнијим, али и продужава време цветања. Може се користити и за заливање поврћа у башти.

„Лечење“ мушкатли јодом је веома лако. Стави се кап фармацеутског јода у литар воде, а потом се 50 милилитара те течности сипа уз унутрашњу ивицу сваке саксије. Треба пазити да се не претера с количином, јер превише јода може да оштети корен. Треба обратити пажњу и да се већ не користи нека од прихрана која у себи садржи јод, јер ће тада доза бити превелика.

Мушкатле треба неговати с љубављу, јер оне љубав узвраћају. Наиме, њихов мирис ублажава главобољу и помаже код несанице.

Квасац

Уколико цвеће споро расте, не цвета, и жути, треба му помоћи квасцем па ће брзо повратити сјај. Ово је јефтина и природна замена за скупа вештачка ђубрива и препарате. Јер, и биљке воле природно подизање имунитета. Природно ђубриво можемо и сами да правимо.

Квасац садржи састојке који добро утичу на раст и развој биљака – витамине Б комплекса, фитохормоне и ауксин. Као што расте тесто када замесимо хлеб, слично се понашају и биљке кад им се даје квасац. Раствор од квасца за цвеће и остале биљке, прави се тако што се 10 грама квасца и једна мала кашика шећера размуте у литру воде.

Мешавину оставити да одстоји неколико сати, промешати и залити биљке. Савет је да се раствор увек прави свеж. Прихрана цвећа квасцем ради се на око две недеље. Током лета може да се залива овим раствором једном недељно. Састојци из квасца поправљају квалитет земљишта, што одговара биљкама, које постају снажније. Прихрана квасцем добра је и за собне, и за баштенске биљке.

Рицинусово уље

Милиони жена користе рицинусово уље за раст косе и гушће трепавице, али је ово уље је одлично и за цвеће, јер подстиче цветање и јача биљку. У литар воде, која је одстајала неколико дана, треба додати једну кафену кашику рицинусовог уља. Флашу добро затворити и снажно мућкати. Трик је да се рицинусово уље потпуно раствори и добро сједини с водом, да не би “опекло” корене биљака. Одмах, након мућкања, док се уље није подигло, залити цвеће. Ако биљка цвета једном годишње, довољна је једна таква прихрана. Ако цвета стално, потребно ју је прихрањивати рицинусовим уљем једном месечно.

И цвеће воли новце

Баштовани користе безброј начина да спасу своје цвеће и побољшају њихово здравље и отпорност. Сви одреда су јефтини и не подразумевају скупе препарате. На пример, корице нара или неких других цитруса прелију се водом и, када мешавина преноћи, заливају се биљке. Љубитељи цвећа су бар једном приметили да биљке вену из необјашњивих разлога. Чест узрок су ситне штеточине – мушице, које је тешко уочити голим оком. У овом случају користи се неколико обичних шибица. Једноставно, забоду се главицама у земљу, на удаљености 5 центиметара од руба саксије и цвеће се залије. Након два дана, замене се шибице новим, а након још два дана мушице би требало да нестану. Шибице садрже фосфор и сумпор. Материје продиру у земљиште и ослобађају биљку од незваних гостију.

За спречавање гљивица у земљи цвећари понекад користе и бакарне новчиће. Стављају неколико парица у земљиште око биљке, и бакар уништи споре гљивица