Насловна РАЗНО Баца се петина произведене хране, милиони гладују

Баца се петина произведене хране, милиони гладују

571

Бачена храна на глобалном нивоу је трећи највећи загађивач после САД и Кине, наводе хуманитарне и еколошке организације, после извештаја УН у којем је утврђено да се сваке године баци око милијарду тона хране.

Скоро петина (17 одсто) произведене хране широм света 2019. године завршило је у кантама и на депонијама.

Уколико је потребна илустрација, то би било довољно да напуни 23 милиона 40-тонских камиона, чији би ланац био довољно дугачак да окружи Земљу седам пута.

Осим очигледне трагедије и бацања хране док милиони људи широм света гладују, стручњаци су израчунали и колико се тачно ресурса утроши на њену производњу – од ђубрива за узгајање биљака до горива које се користи за механизацију и струје за њену обраду.

Коначна бројка је да се током процеса производње хране коју бацимо ослободи око 10 одсто укупних емисија гасова са ефектом стаклене баште.

До застрашујућих бројки „Извештаја о бацању хране 2021“ се дошло заједничким напорима Програма за заштиту природе УН-а и хуманитарне организације „Wrap“. Циљ је да се количина бачене хране до 2030. године преполови.

„Особа која данас иде у продавницу вероватно ће пацити петину ствари које стави у корпу. Невероватно је шта се све може урадити простим прављењем списка за продавницу и провером фрижидера пре него што одете у куповину“, каже Маркус Говер, директор организације „Wrap“.

Извор: РТС

Фото: Freeimages