Насловна ВЕСТИ1 Баћина: За свако женско теле субвенција државе од 100.000 динара

Баћина: За свако женско теле субвенција државе од 100.000 динара

161

Председник Удружења млекара из Баната Вукашин Баћина рекао је да је на данашњем састанку у Влади Србије са премијерком Аном Брнабић договорено да ће произвођачи млека који желе да задрже женско теле добити од државе субвенцију од 100.000 динара кроз четири исплате у року од годину дана. Баћина је у изјави за Тањуг рекао да је на састанку на коме су присуствовали и министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелена Танасковић и министар унутрашње и спољње трговине Томислав Момировић, договорено и да ће држава субвенционисати куповину стеоних јуница износом од 100.000 динара субвенције

 „Премија за млеко остаје 15 динара по литри , субвенција 30.000 динара по грлу. То је за сада. Премијерка је узела у разматрање да се подигне такса на увоз качкаваља која сада износи 30 динара по килограму. То је мало то смо се сложили и ми и млекари“, рекао је Бећина.

Додаје да су данашњем састанку присуствовали не само произвођачи млека већ и представници млекари као и представници трговинских ланаца. „Ми смо једни од оних који су тражили да се ограничи минимална цена откупа, али када сагледамо ширу ситуацију, то је просто неизводљиво. Држава може да помогне тренутно произвођачима тако што ће подићи таксу на увоз и самим тим увозно млеко ће бити скупље“, рекао је Баћина. Додаје да је на данашњем састанку сазнао да на југу Србије постоје фирме које откупљују млеко од произвођача за 38 динара по литру, а то исто млеко продају великим млекарама по цени од 71 динар по литру, и додао да су и премијерка и министри заузели став да се тај проблем реши. „Држава је донела одлуку да више не постоје мали и велики произвођачи. Сви ће бити исти и онај човек са једном кравом и онај са 1.000. Да не би била та ситуација да нечије млеко буде 75-80 динара, а нечије 38 динара. На тај начин ће држава покушати да сачува мале произвођаче“, рекао је Баћина.

Баћина истиче да ће млекаре убудуће бити дужне да сваког месеца доставе министарству колико су платили млеко произвођачима за протекли месец. „Држава једноставно мора да има увид колико приватне млекаре плаћају млеко пољопривредницима“, закључује Баћина.

Танјуг