Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ БАДЕМ, ЛЕШНИК ИЛИ ОРАХ, И ЧОКОЛАДЕ ФИНЕ: Ах, те пралине

БАДЕМ, ЛЕШНИК ИЛИ ОРАХ, И ЧОКОЛАДЕ ФИНЕ: Ах, те пралине

513

Пре неколико векова један неспретни помоћник кувара испустио је пуну чинију ломљеног бадема. Љут на свог помоћника, шеф кухиње кренуо да му заврне уво, преврнувши успут на бадеме чинију шпинованог шећера. Да би услужио нервозног аристократу и његове госте који су чекали десерт, кувар је морао брзо да се снађе, те је преко ушећереног бадема прелио чоколаду. Газда је био одушевљен новим укусом и тако су настале прве пралине. У свету се разликују три врсте пралина. Француске су комбинација бадема и шпинованог шећера, америчке су кремаста комбинација хикори ораха, лешника или бадема, и сирупа или павлаке, док белгијске имају блаже, скоро течно пуњење, у комбинацији с лешником или бадемом.

У нашим специјализованим продавницама могу се наћи пралине разних облика. Углавном имају чоколадно пуњење, у комбинацији са сувим или орашастим воћем. Праве, домаће пралине, они који имају довољно година памте из детињства, пуњене су филом различитог укуса јагоде, банане, бадема, малине.

Први пољупци од чоколаде

Tе божанствене пралине давно су завеле и Љубицу Тешић из Шапца, те је посао трговца заменила посластичарством. Пуних 15 година, како каже, игра се материјалима, укусима, облицима и бојама, спаја традицију и савремене трендове. Из њене кухиње излазе традиционалне посластице, а заједничко им је то што су све преливене фином тамном чоколадом. Међутим, због љубави према чоколади, почасно место међу њеним слаткишима имају пралине. Захваљујући Интернету Љубица прати трендове у посластичарству. Идеје добија за декорацију, али од старе рецептуре не одустаје. Сматра да се, када се оно проверено и старо стави у ново рухо, стиже до добитне комбинације.

– Некада смо, када идемо у госте, домаћинима поклањали бомбоњере. Руковођена том идејом, почела сам да правим пралине с укусима јабуке и цимета, вишње, преливене чоколадом. За пуњење пралина не користим екстракте, већ употребљавам искључиво воће. – објаснила нам је Љубица

Сличну причу има и Алибунарка Јована Аћимовић, млада власница „Укуса љубави“. Ова чоколатерка у свет чоколаде упустила се 2017, дигавши руке од посла економисте у Београду.

Све је испало некако случајно, мада у случајности Јована не верује. У суштини, 2017. године решила је да пријатељима поклони нешто што је ручно радила и ту су, између осталог, били и ти први пољупци од чоколаде: растопљена црна чоколада с кандираним и сувим воћем. Њихова реакција пробудила јој је жељу да крене даље.

Слатки Храм Светог Саве

И док је обликовала чоколаду, стављајући је у разне модле и размазујући је по таблама, економиста у њој није јењавао, те је из њега извлачила оно најпотребније – истраживала је тржиште, налазила начине како да се уклопи, тражила је производ који ће бити јединствен.

– Најважније је оно што полази од нас, а то је храброст да искорачите и да кажете да желите нешто, без обзира на то како то делује онима око вас – наглашава наша саговорница. – Породица јесте од старта уз мене, а подршка се појави и у околини, штавише, сваког дана се појави неко ко препозна ваш рад и схвата колико је важно да имате уз себе људе који верују у вас.

Јована прави чоколадне пралине с разним пуњењима, али и кутије, кућице за лутке, лептире. На списку чоколадних мајсторија је и старински телефон, разне скулптуре и оно најзахтевније и највеће – Храм светог Саве.

– Храм светог Саве од чоколаде је прва већа ствар коју сам урадила и радила сам га за Београд, ипак ме је тај град задужио, његова места, људи. Због тога имам утисак као да је ту макету радило хиљаду руку – прича наша саговорница и додаје да је сам храм, од 307 делова, тежак око 4,5 килограма, али да је за његову припрему било потребно 14 килограма најфиније италијанске чоколаде, а налази се у Музеју чоколаде.

Домаће пралине са брусницом

Уколико желите да се и сами опробате у прављењу пралина, дајемо вам предлог, а ви даље истражујте и играјте се, грешке не постоје.

 120 г карамел бомбона

 100 г беле чоколаде

 50 г кандиране бруснице или другог кандираног воћа по избору

 0,5 дл слатке павлаке

 200 г чоколаде

 3 кашике уља

Уситнити карамел бомбоне, па их у шерпици растопити, додајући слатку павлаку и белу чоколаду. Потом додати сецкану брусницу. Оставити да се охлади. Отопити 100 г чоколаде у микроталасној рерни или на пари, па додати преосталу чоколаду, да се створи густ прелив. Мешати док се сва чоколада не отопи, умешати 3 кашике уља. Узети силиконске калупе за пралине и премазати сваки отвор четкицом умоченом у отопљену чоколаду, вратити у фрижидер и поновити поступак још једном. Сваку пралиницу напунити филом и прелити остатком чоколаде. Оставити да се хлади преко ноћи у фрижидеру.

Омот од чоколаде може да се направи тако што се она улије у калупе, испод кога се стави пек папир. Модлу окрећите док се чоколада свуда не разлије, па ставите да се хлади 2-3 минута и поновите поступак. Напуните надевом али оставите 2-3 мм од врха да чоколада може лепо да се разлије, тј. да свака пралиница буде лепо затворена. Ставите у фрижидер. Уколико немате силиконске модлице за пралине могу да послуже и плићи калупи за лед.

Беле пралине

За бели део:

 200 г млевеног лешника

 4 кашике шећера у праху

 200 г беле чоколаде

 За тамнији део:

 200 г сувих шљива

 3 кашике вискија

 200 г црне чоколаде

Отопити на пари белу чоколаду са шећером у праху. Кад се смеса изједначи, склонити са шпорета па умешати млевен лешник. Сваку модлицу пунити до половине овом смесом. Суве шљиве прелити вискијем и оставити да одстоје неколико сати (ово можете урадити увече да одстоје преко ноћи). Сутрадан изблендати и спојити са црном чоколадом коју сте отопили на пари. Допунити сваку модлицу црним филом и оставити да се добро охлади и стегне чоколада. Сутрадан извадити пралине из модлица.