Насловна РАЗНО Biljke za hlad, polusenku i sunce

Biljke za hlad, polusenku i sunce

848

Kraj aprila i konačno proleće. Prošli su mrazevi i vreme je za iznošenje muškatli i za sadnju raznog sezonskog cveća. Viole su posađene s jeseni, jer im zima ne smeta, a lale su u svom najlepšem izdanju. Muškatle cvetaju od početka proleća, pa sve do jeseni, a gajimo ih uglavnom u saksijama.

Najbolje je u baštu saditi direktno prošlogodišnje muškatle i ono što je jako važno, prilikom sadnje treba dodati sitnu zemlju. Ovako posađene muškatle tokom godine treba više đubriti nego one posađene u saksijama.

Hortenzije, traže polusenku, a kada porastu i naprave veći žbun, bolje će podnositi vrućinu.

„Pre nego što posadimo cveće moramo malo da proučimo kakav je prostor u kome želimo da posadimo cveće, da oplemenimo taj naš prostor, kakav je režim svetlosti, da li je to sunčana terasa, da li je to prostor pod senkom, pod krošnjom drveta i na osnovu toga biraćemo naše cveće“, istakla je Ljiljana Sudar, pejzažni arhitekta JKP „Zelenilo Beograd“.

Dodaje da su lepi Jova, kadifica, begonija, biljke za polusenku. Begonije i kadifa sjajno uspevaju i na sunčanim terenima, a na prostoru koji ima dosta sunca možemo saditi verbene, muškatle, begonije, dalije, alisum. Sezonsko cveće može da popunjava prazan prostor između višegodišnjih biljaka, između žbunova, ispod krošnji drveća. Moramo voditi računa i o dimenzijama biljke, o boji, treba voditi računa da to budu kontrastne boje.

Narcisi su prošli, lala će biti u cvetu još maj mesec, a kada i njihov cvet prođe zameniće ih ruže i karanfili, ostalo je da se posadi još par komada karanfila.

Kadifica, lekovita biljka koja leči ubode od pčela i osa, pomaže i pri iritaciji kože. Ima i široku primenu u zaštiti bilja pritiv vaši, gljivičnih oboljenja i leptira kupusara.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay