Насловна РАЗНО Bolji travnjak, bolja ishrana stoke

Bolji travnjak, bolja ishrana stoke

447
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sada je vreme za poslove na površinama koje koristimo bilo kao veštačke ili prirodne livade i pašnjake. Ti poslovi se sastoje od đubrenja kompleksnim đubrivima, čišćenja površina od raznih korovskih biljaka, rasturanja ili čišćenje krtičnjaka i ostalih glodara, podsejavanja i drljanja.

Đubrenje, ukoliko ovu meru nismo sproveli u toku marta, moramo uraditi što je pre moguće. Đubrenje treba izvršiti kompleksnim đubrivima jer se pokazalo da ova đubriva pozitivno utiču na razvoj leguminoznih vrsta, pa tako dobijamo kasnije i kvalitetnu kabastu hranu. Na ovaj način podsticajem razvoja kvalitetnjih biljnih vrsta dobijamo i procentulno veći sadržaj hranljivih materija po jedinici površine.

Na livadama i pašnjacima, ukoliko se obavlja ispaša stoke , vrlo često zbog prirode ispaše životinje biraju kvalitetnije biljne vrste, a korove zaobilaze i oni guše kulturne biljke i osvajaju površine. Zato je potrebno mehaničko odstranjivanje ovih biljnih vrsta.Na pojedinim površinama se vrlo često javljaju i drvenaste biljne vrste, kao što je divlji šipurak, bagrem i još neki korovi. Sve ovo utiče na pogoršanje kvaliteta sena, a kasnije utiče negativno i na , a i sam proces košenja.

 Potrebno je i čišćenje pašnjaka od raznih mehaničkih predmeta kao što su ostaci zadnjeg otkosa, lišće sa okolnih drveća, suvo granje, kamenje, a poseban problem predstavlja plastika /kese, flaše/.

U toku zime, ako ima snega, posebno su aktivni razni glodari, krtice koje riju u zemlji praveći hodnike, a ujedno i izbacuju višak na površinu, stvarajući neravnine koje ometaju kasnije košenje površina. Površine moraju biti strogo ravne i očišćene od bilo kakvih mehaničkih predmeta, kako prilikom košenja ne bi prouzrokovale različita oštećenja kosačica ili lomove. Na ovim površinama, bilo da su to veštačke livade ili prirodne, kao i pašnjaci koji se koriste za ovu namenu, nekoliko godina zaredom potrebno je drljanje. Njime se postiže veći stepen aeracije zemljišta, i podsticanje pojedinih vrsta biljaka da više bokore, čime se produžava vek eksploatacije.

Kad se radi drljanje, ne bi bilo loše da se uradi i podsejavanje pojedinih kultura, radi popravke smeša trava, kako bismo dobili kvalitetno seno. Za ovu namenu, u zavisnosti od tipa zemljišta, posebno su interesantne crvena detelina i žuti zvezdan.