Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Boranija najlepša u šerpi

Boranija najlepša u šerpi

2283

Nekada je boranija bila glavno jelo naših predaka. Laka za čuvanje, bogata proteinima, spremljena kao čorba, uz meso, ili kao salata, boranija i je i danas čest gost naših trpeza.

Čušpajz s mesom, u rerni

Pošto je ovo povrće u jelovniku svih naroda sveta, recepata za pripremu je mnogo. Mi vam preporučujemo da pokušate da ukućane obradujete nekim novim, ukusnim jelom od ovog povrća, prilagođenim njihovim ukusima i navikama.

Varivo od boranije, ili kako ga negde nazivaju čušpajz, priprema svaka domaćica. Za promenu, obogatite ga mesom i pripremite u rerni. Kupite pileće meso – batak, karabatak ili belo meso, količinu koju mislite da je dovoljna za jedan obrok, očistite od kostiju i isecite na komade, prikladne za jednu porciju. Začinite ga solju, biberom, blago nauljite i ostavite sa strane. Boraniju, količina zavisi od apetita ukućana, očistite, operite, ocedite i ostavite u kraj. Jednu kocku pileće supe stavite u šolju sa toplom vodom da se „otopi“, a to će poslužiti kao preliv za boraniju. Iseckajte dva-tri čena belog luka i ostavite sa strane. Uključite rernu na 230 stepeni i počnite pripremati ručak.

Vatrostalnu posudu namažite uljem, ubacite boraniuju, pospite belim lukom, i preko toga poređajte komade mesa i prelijte rastopljenom kockom. Stavite u rernu i pecite 40 do 45 minuta. Jelo će biti ukusnije ako se na dno posude  prvo poređaju tanki kolutovi limuna. Kiselina se neće osetiti a boranija će biti mekša i ukusnija.

U salati s orasima

Za ovu neuobičajenu ali veoma ukusnu i okrepljujuću salatu potrebno je 400 grama boranije – najbolje zelene vigne, šaka oraha ili svežeg kikirikija, maslinovo ulje, jabukovo sirće, so, mrvljeni sir, a najprikladnija je feta. Boranija se prvo pripremi, iseče na komadiće duge dva do tri centimetra, potom skuva u slanoj vodi, ali ne prekuva. Potrebno je da mahune ostanu cele.

Proceđena i prosušena se stavi u činiju u kojoj će se posluživati, prekrije iseckanim orasima ili kikirikijem, začini po sopstvenom ukusu, bez soli, a po vrhu se pospe sir. Uz nju mogu da se služe kockice prepečenog hleba.

Ukusna musaka

Priprema se od 700 grama žute široke boranije, 300 g krupno mlevenog mešanog mesa, glavice crnog luka, dva čena belog luka, nekoliko šargarepa, tri jajeta, 300 mililitara  mleka, 50 g margarina, jedne i po kašičice brašna, po jedne kašičice mlevene crvene paprike, kurkume, seckanog peršuna, 200 mililitara pavlake za kuvanje, ulja, suvog univerzalnog začina, bibera i soli po potrebi.

Sve povrće se pripremi, isecka na željenu veličinu i ostavi sa strane. Crni luk se prvo izdinsta na ulju, doda mu se šargarepa i nastavi dinstanje. Posle nekoliko miunuta se ubace i mleveno meso, beli luk, boranija, suvi začin, biber i kurkuma i nastavi sa dinstanjem. Posle još nekoliko minuta umešaju se margarin i crvena paprika i skloni sa vatre. U posebnoj posudi se umute jaja i malo posoli, zatim se uliju pavlaka i mleko i još malo muti.

Vatrostalna posuda se premaže uljem, rasporedi boranija s mlevenim mesom, prelije umućenim jajima, pavlakom i mlekom i stavi u rernu da se peče na 200 stepeni oko 90 minuta. Gotovo se ukrasi seckanim peršunom i poslužuje uz kiselo mleko.

Pohovani štapići uz sos od belog luka

Zanimljiv, na oko veoma privlačan, ali i ukusan  delikates pravi se od 500 grama boranije, dva jajeta, 200 g brašna, 200 mililitara mleka, soli i bibera po ukusu, pola veze lista peršuna i šolje brašna za pohovanje.

Boranija se očisti, opere i cele mahune blanširaju u posoljenoj vodi pet-šest minuta. Kada se procede, ohlade i prosuše, pohuju se. U jednoj posudi se umute jaja, mleko, brašno, začini i sitno seckan peršun. U drugu se sipa brašno za pohovanje. Boranija se prvo uvalja u smesu sa jajima, pa u brašno, i pohuje. Kada dobije zlatnu boju, odlaže se na kuhinjski papir da se ocedi masnoća. Poslužuje se topla, uz sos od belog luka, kao predjelo, a izuzetno se slaže sa pivom.

Pita sa boranijom i pečurkama

Pite od povrća i voća su često na našim trpezama, bilo kao predjelo ili glavno jelo. Svima koji ih pripremaju preporučujemo da u jelovnik uvrste i onu od boranije.

Od namirnica, za koru je potrebno: 300 grama brašna, dve kašičice praška za pecivo, jedna četvrtina kašičice soli, po 200 g maslaca i kisele pavlake, jedno jaje i kašika neutralne pavlake. Za fil treba 500 g pečuraka, jedna veća glavica crnog luka, 700 g boranije, jedna kašičica majčine dušice, soli, bibera, 250 g krem sira, 100 ml mleka i ulje.

Pečurke se iseku na listiće i dinstaju na ulju dok ne puste vodu, pa se izvade na tanjir. Na istoj masnoći se proprži crni luk, a kada on postane staklast, doda se boranija i dinsta dok ne omekša. Dok je posuda još na plotni, u smesu se dodaju so, biber, krem sir, mleko i majčina dušica. Kada sir počne da se topi, posuda se ukloni s ringle.

Za koru se u činiji pomašaju sve namirnice i mesi dok se ne dobije kompaktno testo. Ono se podeli na dva dela, svaki se prvo razvuče na dasci u oblik koji odgovara plehu za pečenje. Jedan se stavi na nauljeno dno, sipa fil i prekrije drugom korom. Na sredini pite se napravi rupa da bi para nesmetano izlazila. Peče se na 200 stepeni pola sata, odnosno dok kora ne dobije lepu smeđu boju.