Насловна РАЗНО Брашна има довољно, нема поскупљења семена

Брашна има довољно, нема поскупљења семена

360

Брашна на тржишту има довољно упркос чињеници да је протеклих дана драстично повећана продаја ове основне животне намирнице. Такође, за предстојећу сетву има довољно семена и цене неће бити повећане кажу произвођачи, а преноси РТС.

У нашој земљи месечно се потроши 100.000 тона пшенице, а залихе вишеструко превазилазе домаће потребе. Сви водећи млинови сада раде са половином капацитета јер у резервама има довољно брашна и за повећану тражњу.

-Тренутно располажемо са око милион тона пшенице, а када имамо у виду и већ произведене залихе брашна за годишњу потрошњу у Србији, то је сасвим довољно.  Млинови у року од 24 сата могу да одговоре на све захтеве домаћег тржишта. Са капацитетима од 50 до 60 одсто они на месечном нивоу произведу око 75.000 тона брашна за хлеб, пециво и све кондиторске производе. Када би радили пуним капацитетом, залиха брашна била би од 120.000 до 150.000 тона, рекла је за РТС Сунчица Савовић, генерална секретарка Удружења „Жита Србије“.

Републичка влада већ је забранила извоз уља, сунцокрета у љуски и полупрерађеног уља али и брашна.

Пољопривредници увелико припремају сетву основних ратарских култура – сунцокрета, соје и кукуруза. Из Института за ратарство и повртарство у Новом Саду и Института за кукуруз Земун Поље за ратаре стиже порука да су за предстојећу сетву обезбеђене довољне количине семена и одбацују спекулације о његовом поскупљењу.

-Цене су на прошлогодишњем нивоу и наш Институт их неће кориговати на више, а трговци не би требали да злоупотребе ситуацију која тренутно влада. Семе је углавном дистрибуирано пољопривредним апотекама и задругама. Пољопривредни произвођачи су се већ у значајној мери снабдели овим репроматеријалом, за РТС је рекао др Миодраг Толимир, заменик директора Института за кукуруз Земун Поље.

Порука је и да за сетвене радове има довољно дизел горива. Дизел по субвенционисаним ценама могу добити регистрована пољопривредна газдинства којих у Србији има 360.000.

Текст и фото: Јасна Бајшански