Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Брусница – краљевска бобица

Брусница – краљевска бобица

Гошћа из Америке све популарнија на нашој трпези

625
Фото: Shutterstock

Брусница (Vaccinium macrocarpa) за коју се дуго није знало на овим просторима, укусна и освежавајућа, по мишљењу стручњака представља најздравије воће. Потиче из Северне Америке, где су је староседеоци користили као лек за многе болести. Индијанци су знали и за њену исцелитељску моћ, а досељеницима су је открили у првој половини 17. века.

У Европу је пренета много касније и њен велики утицај на здравље није био одмах уочен. Позната је америчка и европска брусница, која се у Холандији узгаја од 1960. године, те је стекла популарност и у другим европским земљама, посебно у Великој Британији, Француској и Немачкој. Код нас се још увек стидљиво пробија до потрошача  у драгоценој ризници природе.

Црвена бобица зимзеленог грма

Зимзелени је грм висок између 40 и 60 центиметара, с изданцима дугим и до два метра. Отпорна је на хладноћу, пријају јој кисело хумусно земљиште и сунчани положаји.

Током лета листови су јој тамнозелени, док током зиме поприме црвену боју. Цветови су у облику звона и налазе се на врху изанака.

Плодови су киселкасте црвене бобице опорог укуса, које називају супер воће јер крепи здраве и лечи болесне. Извор су многих хранљивих, лековитих и заштитних састојака који се користе у производњи лекова. Сто грама бруснице садржи само 36 калорија. Бобице су богате флавоноидима, флавонолима и проантоцијанидима, витамином Ц, Б1, Б2 и Б3, К и Е. Садрже калцијум, магнезијум, фосфор, калијум, манган, органске киселине, арбутин и биљна влакна. Плод ове биљке има јако антиоксидантно, а доказано је да има и антиканцерогено дејство.

Свежа, сува, замрзнута – увек лековита

Брусница може да се једе свежа, сува, смрзнута, или  се од ње прави сок.  Ваља је користити јер хипурична киселина из ове биљке делује каоприродни антибиотик, са израженим дејством против гљивица.

Такође, снижава ниво шећера у крви, смањује лош холестерол, спречава настанак срчаних обољења, дијабетеса, атеросклерозе и реуматских болести, поспешује функцију јетре и бубрега, јача ослабљени имунитет, чува здравље очију и зуба, успорава старење коже, штити од канцера дојке, дебелог црева и желуца…

 Углавном се користе чајеви од свежих плодова, сушених и листова. Међутим, ни с чајевима не треба претеривати пошто садрже оксалате који стварају камен у бубрегу или узрокују његово напредовање. Дневна доза је три шоље, јер већа количина чаја може изазвати мучнину и дијареју. Не препоручује се трудницама и дојиљама, а после седмодневног коришћења неопходно је направити тродневну паузу.

Сок од бруснице

Три килограма брусница кувати у литру воде док им корица не испуца. Затим се испасирају, а сок процеди кроз газу или цедиљку. Додаје се 250 грама шећера, затим прокува неколико минута уз непрестано скидање пене. Врео сок се сипа у загрејане бочице, остави да се охлади и пије.

Истраживања су показала да три чаше сока дневно повећавају ниво антиоксиданата и  „доброг“ холестерола, чиме се смањује ризик од болести срца и крвних судова за чак 40 процената.

Танини у брусницама спречавају улазак бактерија у уринарни тракт, бешику и бубреге. Ако се ту већ налазе, сок од брусница спречава њихово лепљење за зидове ових органа, па се лакше избацују из организма. Оно због чега је брусница постала прави хит међу европским потрошачима је успешно деловање на наjнезгоднију бактерију ешерихију коли.

Чај за имунитет

Једну до две кашичице уситњених листова бруснице прелити са два децилитра хладне воде, загрејати до кључања, суд поклопити и оставити да одстоји 10 дo 15 минута. Процедити и пити  две шоље топлог чаја дневно недељу дана.

Чај од свежих плодова

Кашичицу свежих бобица или филтер врећицу прелити са  2,5 децилитра кључале воде. Оставити поклопљено 10 минута, а затим пити топао напитак.

Чај са циметом

За припрему шест шоља чаја користити: 6 шоља воде, 2 шоље бруснице, штапић цимета, кашику меда, пола шоље сока од наранџе, кашику сока од лимуна. Бруснице и цимет прокувати док плодови не попуцају. Скинути са шпорета, извадити цимет, па додати остале састојке, промешати и пити топло.

Против уринарних инфекција

Кашику бруснице кувати у 4 децилитра воде док половина течности не испари. Додати мало меда и пити три пута дневно.

Топи килограме

Са пола литра вреле воде прелити две кашике бобица и исто толико зеленог чаја. Кувати  десетак минута, скинути са шпорета, поклопити, а после 15 минута процедити и пити током дана.

Д. Радивојац

Добро јутро број 568 – Август 2019.