Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Предности малих површина у производњи лековитог биља

Предности малих површина у производњи лековитог биља

212

Уколико произвођач не поседује велике површине, а поседује или је у намери да обезбеди минимум опреме и сопствену радну снагу, тада производња лековитог биља на малим површинама може да има одређене позитивне предности као што су обављање радних операција на време, довољно радне снаге за постизање идеалног склопа и приноса, искоришћавање површина и инфраструктурних капацитета и природно сушење.

Зоран Лазаров, саветодавац за ратарство у врањској ПССС, истиче да је јако важно да се током гајења лековитог биља на време заврши сетва или садња, окопавање, плевљење, проређивање, прихрана како би се постигли што квалитетнији и бољи приноси.

– Све то је једноставније урадити на малим површинама – каже Лазаров. Производња на већим површинама и примена механизације, према његовим речима, често изискују садњу биљака на већем међуредном размаку од оптималног за дату врсту. Међутим, мањи међуредни простор, већи број редова по јединици површине, као и једноставнија попуна биљака које недостају у редовима, само су неке од предности које пружа производња на мањој површини и која се углавном обавља уз ручно спровођење мера неге.

– Уколико у конкретним агроеколошким и производним условима обавимо добар избор култура за гајење, може се обезбедити континуирани радни ангажман током већег дела године, оптимална попуњеност капацитета за прераду и уважити биолошке специфичности врсте – наглашава Лазаров.

Код производње на малим површинама, није неопходно велико улагање у капацитете за сушење на самом почетку. Често мала улагања у постојеће објекте или привремена решења, могу на неко време да реше питање сушења. При томе треба максимално искористити енергију сунца или друге јефтине алтернативне изворе, што ће умањити трошкове производње.

– На основу свега овога можемо закључити да производња лековитог биља на малим површинама укључује једноставност одржавања, могућност прилагођавања условима простора, свежину и квалитет биља, те уштеду простора  и реусрса – подвлачи на крају врањски саветодавац и наглашава да произвођачи могу имати директну контролу над читавом производњом без потреба за великим инсвестицијама.

Текст и фото: Гордана Настић