Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Чај и мед заједно на трону

Чај и мед заједно на трону

357

Чајеви хидрирају попут воде, али садрже и додатни бонус – антиоксиданте. Људи који ујутру попију чај уместо кафе смиренији су и читавог дана концентрисанији. У ствари, не постоји доба дана које није добро за чај.

Чај је веома  прихваћен због његових умирујућих ефеката, а користи се и за чишћење организма или као превентива разним болестима. Неке врсте чаја могу да ојачају имунитет, друге да повећају плодност, умире болове у стомаку или имају успављујуће дејство. Познати су и  чајеви који се препоручују за смањење телесне тежине,  за побољшање изгледа коже…

Постоји цeo један свет чајева и меда и њихове синергије, једноставних али и несвакидашњих комбинација. Приликом комбиновања не дајемо предност чају надопуњујући га медом, већ комбинујемо обе намирнице са њиховим аромама. Чај и мед подједнако су вредни наше пажње.

Ниједна од арома не сме бити доминантна, ни одвраћати пажњу од оне друге, већ би требало да чине складну целину. Поштујући то начело, чајевима пикантног укуса доделићемо исти такав мед (нпр. ароматичан кестенов мед), док лаганим и прозрачним чајевима додајемо лагане и прозрачне ноте меда (нпр. цветног). Циљ је да се оба укуса осете и створе хармонију.

Приликом одабира меда за ваше чајеве имајте на уму које чајеве преферирате и с којим ћете мед комбиновати. Уколико користите беле чајеве, употребите мед луцерке или неки други неутралног укуса. Ако више волите црне чајеве, комбинујте  их са  медом од хељде или липовим медом. Волите ли цитрусни укус чајева, користите  мед од наранџиних цветова. За воћне ноте чаја побринуће се мед од малине или бруснице. Чајеви цветног укуса добро се надопуњују с већином врста меда, а цветни, маслачков и мед од цветова јабуке су најсигурнији одабир. Популарне комбинације су: чај од метвице с медом од метвице, чај и мед од кадуље или чај и мед од лаванде. Специфичан мед од наранџиних цветова даје нову димензију већини чајева.

Због свог састава (фруктозе и глукозе), мед је слађи од шећера, што значи да  је за заслађивање чаја потребно мање меда него шећера. Степен „слаткоће“ разликује се од меда до меда, зато при свакој промени меда прво нађите меру. Мед додајемо у топао чај ради топљивости, али не у врео, и то најбоље дрвеном кашичицом, да се не би уништила његова хранљива својства. Мешамо мед док се не растопи.

Једино када мед не употребљавамо у чајевима је када користимо чајеве за лечење болести желуца и црева, жучи,  брубрега и мокраћних канала.

Mед наших крајева

Ред је да набројимо мед који најчешће можемо наћи у нашим крајевима, и то с обзиром на пашу пчела: багремов мед, цветни, ливадски, шумски мед, кестенов, смрекин, кадуљин мед, метвицин, лавандин, липов, маслачков, мед од матичњака…

Нешто егзотичнији на нашем менију је мед: луцеркин, хељдин, репичин, мед од наранџиног цвета, мед од цвета јабуке, сунцокретов мед, храстов мед, малинов мед, мед од бруснице, мед од авокада, еукалиптусов мед и други.