Насловна ВЕСТИ Цена воћа и поврћа и вишеструко се увећа од њиве до трпезе

Цена воћа и поврћа и вишеструко се увећа од њиве до трпезе

325

Домаће воће и поврће увелико је на тржишту. Судећи по ценама у већим градским центрима, чини се као да није произведено у овдашњим пластеницима, воћњацима и на њивама. С друге стране, многи произвођачи кажу да им је откупна цена изузетно ниска. Проверавали смо шта се дешава на путу од произвођача до потрошача и ко у том ланцу највише зарађује.

Цене лубеница, диња, парадајза, кајсија, нектарина, по правилу би требало да буду више на почетку сезоне него у пуној сезони. Међутим, већ годинама потрошачи имају утисак да се цене воћа и поврћа током целе сезоне не мењају.

И док се у појединим деловима земље на пијацама и у маркетима, на пример, парадајз и паприка продају и за 200 динара по килограму, произвођачи кажу да је откупна цена изузетно ниска. Слично је и са осталим воћем и поврћем.

-Много се улаже, много се трудимо, али остане врло мало ове године, рекла је Марина Станисављевић, пољопривредни произвођач из Пејковца.

-Шта продамо на мало, ту је цена већа. Шта не можемо, продамо на велико накупцима, навела је Снежана Михајловић, пољопривредни произвођач из Пејковца.

У Привредној комори Србије кажу да би удруживање могло да реши проблем ниских откупних и високих продајних цена, јер се тако смањује број посредника у ланцу од произвођача до потрошача.

-Ту је специфична повртарска производња где немате пуно организованих произвођача, где немате великих задруга које организују производњу и наступају на тржишту као један понуђач робе који може да диктира и квалитет и друге услове, навео је Александар Богуновић, секретар Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију ПKС.

Додао је да се у тој ситуацији појављује простор за међупосреднике који ће организовати сакупљање са већег броја имања и они су ти који даље преговарају и продају робу и додају одређену цену прозводу, а то би могло да се избегне другачијом организацијом производње.

Пандемија коронавируса довела је и до поскупљења хране. Подаци Организације за пољопривреду и храну показују да су пољопривредни производи у просеку скупљи за више од 30 одсто.

Највећи поремећај на тржишту види се код ратарских култура, пре свега, код соје и кукуруза, јер велике земље попут Kине и Америке праве залихе.

С друге стране, и навике потрошача утичу на повећање цена воћа и поврћа, јер се последњих годину и по дана многи окрећу здравијим начинима исхране. 

Аутори: Зорица Синадиновић и Драгиша Стојановић

Извор: РТС