Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Crvena medna srca Petrovića

Crvena medna srca Petrovića

1060

LICIDERI IZ VRNJAČKE BANJE VRAĆAJU UGLED STAROM ZANATU

Nekada su vašari i posela širom Srbije bili nezamislivi bez liciderskih srca, koja su momci poklanjali devojkama u koje su bili zaljubljeni. Ova srca ostajala su da svedoče o mnogim ljubavima, ali i o lepoj tradiciji koja odoleva vremenu, uprkos raznim novotarijama. I danas su liciderska srca neizostavan dekor na vašarima.

Porodica Petrović iz Vrnjačke Banje već više od deset godina proizvodi liciderska srca. Đorđe Petrović za “Dobro jutro” govori o zanatu koji je okupio sve tri generacije ove porodice.

– Uvek sam se bavio nekom vrstom proizvodnje. Prvo uz oca, koji je u svojoj tadašnjoj radionici šio trenerke i torbe, da bih kasnije sa bratom od strica započeo proizvodnju suvenira, u vidu plišanih srca s različitim porukama i natpisima. Na ideju o liciderskim srcima došao sam sasvim slučajno – kaže Đorđe za “Dobro jutro”.

I zanat, i umetnost

Liciderski zanat se obično nasleđuje u porodici, ali on priznaje da je u ovom poslu samouk:

Smesu za ukrašavanje, nalik gušćem šlagu, usavršio sam samostalno, kao i testo. Godinama sam istraživao i usavršavao recepte, kako bih dobio najbolju moguću smesu. Na početku su velike količine testa i drugih materijala završavale u kontejneru, jer nisu zadovoljavale kriterijume i kvalitet kojem sam težio. Čak i danas, iako sam zadovoljan rezultatima, trudim se da menjam i unapređujem recepture.

Đorđe s ponosom ističe da svesrdnu podršku i pomoć u liciderskom poslu ima od svojih roditelja:

– Majka Đurđica i otac Dragan mi dosta pomažu oko izrade testa, pečenja ili farbanja, što značajno olakašava proces proizvodnje, naročito kod većih narudžbina. Po potrebi, ovoj našoj porodičnoj manufakturi priključuje se još nekoliko žena, zaposlenih na našim prodajnim štandovima, jer da bi se običan komad testa pretvorio u atraktivan i prepoznatljiv suvenir, potrebno je puno rada, vremena, strpljenja i talenta.

Kako kaže naš sagovornik, za izradu liciderskih srca ne postoje posebni alati. Uglavnom je to standardni kolačarski pribor; oklagije, modle, špricevi za torte.

– Sve se radi ručno, na tradicionalan način, pa je tako i svako srce unikat. Testo se umesi, potom tanko razvuče i iseče kalupima različitih oblika. Pečenje traje desetak minuta, nakon čega kolačići idu na sušenje, koje traje pet dana. Na red dolazi bojenje osnove, u tradicionalnu crvenu ili neku drugu boju, koja takođe mora da se suši narednih pet dana. Tek nakon toga počinjem s ukrašavanjem, koje uglavnom radim serijski, za veće količine. Sušenje je i tu neophodno, ali traje nešto kraće, dva do tri dana. Za kompletnu izradu licidereskog srca, potrebno je od 10 do 15 dana, zavisno od vremenskih uslova – kaže Đorđe.

Trajan suvenir, koji može i da se pojede

Za bavljenje liciderskim zanatom neophodna je umetnička kreativnost, a Đorđe naglašava da je taj talenat oduvek nosio u sebi:

 – Nikada se nisam bavio crtanjem, slikanjem ili nečim sličnim. anije nije ni privlačilo. Ali, očigledno je da sam taj kreativni dar nosio u sebi, a da ga nisam bio ni svestan. Danas uživam u tome i sve ukrase koje vidite na srcima, uradio sam sâm. Svaki dan oslikavam srca po nekoliko sati. Ideje za ukrašavanje pronalazim na internetu, a trudim se da osmislim i plasiram i nešto svoje. Kod narudžbina, sledim želje klijenata i u dogovoru s njima realizujem motive, kaže Petrović.

Zahvaljujući kvalitetu i atraktivnom dizajnu, liciderska srca iz radionice „Licider na dar“, brzo su postala poznata širom Srbije. Narudžbine stižu sa svih strana, ali najviše iz Beograda. Mladenci ih naručuju za goste na venčanjima, firme povodom proslava značajnih jubileja. Ukrašena i ispisana prema željama klijenata, srca spakovana u posebno dizajnirana pakovanja predstavljaju simbolične i nesvakidašnje poklončiće, kojima se svi raduju. U atraktivnost i „šarenu lepotu“ ovog suvenira imale su priliku da se uvere i mnoge domaće, pa i strane javne ličnosti, poput Novaka Đokovića ili prinčevskog para Karađorđević. Princ Aleksandar i njegova supruga, princeza Katarina…

– Specifičnost naših proizvoda je i u tome što su svi u potpunosti jestivi, iako to nije uvek slučaj sa liciderskim srcima. Ipak, njihova osnovna namena jeste da budu suveniri, ukrasi i pokloni koji se čuvaju. Kao takva, liciderska srca imaju veoma dug rok trajanja. Spakovana u celofan i čuvana u kući, mogu da traju 40, pa i više godina, a da se ne promene.

Petrovići nisu zabrinuti za sudbinu liciderskog zanata i s optimizmom gledaju u njegovu budućnost.

– S obzirom da je 2010. godine, Unesko stavio liciderska srca na listu nematerijalne svetske baštine u Evropi, verujem da liciderski zanat ima svetlu budućnost – zaključuje majstor liciderskih srca Đorđe Petrović

Piše: Srećko Milovanović

Autentični magneti, bedževi i ukrasi

Asortiman radionice „Licider na dar“ stalno se usavršava i dopunjuje. Pored liciderskih srca, svih oblika, veličina i boja, u ponudi su i kućice, opanci, pečurke, deteline, sove i drugi ukrasi, napravljeni u istom stilu. Ovi autentični suveniri se prave u vidu magneta, bedževa, ali i božićnih i novogodišnih ukrasa ili venčića.