Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА ЦВЕЋЕ У ТАЊИРУ: Раскош укуса, мириса и боја

ЦВЕЋЕ У ТАЊИРУ: Раскош укуса, мириса и боја

3102

Када кажемо цвет, прва асоцијација је башта, ливада, ваза, никако јело. Ипак, цвеће у тањиру уопште није страна појава у кулинарству. Још у старом Риму цвет је имао своје место у јеловницима. Неизоставан је у гастрокултурама Кине, Индије и Блиског истока. Не ради се само о декорацији, већ о правом малом савршеном залогају.

Више од 100 врста обичног баштенског цвећа је мирисно, укусно и савршено за припрему оброка. Једино о чему треба да водите рачуна јесте питање да ли је третирано хемикалијама, пестицидима. Мали савет, уколико имате своју башту, берите га кад је потпуно отворено и без росе. Неки цветови имају витамине, као што су А и Ц, али морате знати да и нису значајни извор хранљивих материја јер садрже минималну количину калорија.

Цветови су пуни полена, који може бити алерген, тако да би најбоље било да пре употребе одстраните прашнике и тучак. Пре него што се одлучите да пробате цвет као део исхране, морамо вам скренути пажњу на то да је много цветова отровно и да се морате добро информисати пре него што себи и драгим људима припремите овај необичан оброк. Међу отровне цветове између осталих спадају и ђурђевак, рододендрон, олеандер, нарцис, пустикара, вистерија…

Али мирис и специфичан, посебан изглед цвета на тањиру свакако је довољан изазов и разлог да и сами пробамо да га спремимо и сервирамо. Цветови се могу додавати у разна јела или мешати са салатама, као свежи, сушени или кандирани. Могу бити и саставни део рецепата за колаче, умаке, разне сирупе, ароматизована пића и наравно чајеве. Неке цветне латице имају својство да пуштају боју па се, на пример, уколико се споје с маслацем, може добити намаз оригиналне боје. Мало боје и драме на тањиру није наодмет, уз укус који не треба да заостаје. Суптилних арома, софистицираног изгледа ваша јела могу да буду она о којима се прича.

Ево нашег списка јестивог цвећа који свакако треба уврстити у план за башту коју имате испред куће, или зашто да не, на вашој тераси.

Више од 100 врста обичног баштенског цвећа мирисно је, укусно и савршено за припрему оброка. Једино о чему треба да водите рачуна јесте питање да ли је третирано хемикалијама, пестицидима. Уколико имате своју башту, берите га кад је потпуно отворено и без росе

Сунцокрет

Горко-слатког укуса. Једе се док је у стадијуму пупољка, отворене латице могу бити украс разним јелима.

Лаванда

Цветићи лаванде одлично фунцкионишу у десертима, слажу се са чоколадом и шампањцем.

Цвет бундеве

Сладак је, с укусом нектара, погодан је за поховање, користи се за прављење пита.

Љубичица

Слатког је укуса, добро се кандира. Користи се у салатама или као украс на десерту (кандирана).

Маслачак

Цветове маслачка користити непосредно након брања. Млади цветови су мање горки од старијих цветова.

Дан и ноћ

Овај цвет има свеж, зелен укус с назнаком менте. Двобојне латице изгледају одлично уз месо или свеже салате.

Трандавиље

Биљка има крупне цветове јарких боја који готово да немају сопствени укус, али су декорација која не пролази незапажено.

Божур

Додати латице некој лаганој летњој салати или их ставити у бокал лимунаде или чисте, расхлађене воде.

Јоргован

Богат цветни цитрусни укус. Кандирани цветови могу бити раскошан украс десертима, може да буде састојак у јогурту и фрапеу.

Цветови влашца

Они су, заправо, куглице од стотина ситних розе цветића који се могу, а и не морају раздвојити. Јелу дају благ, софистициран укус лука.

Драгољуб

Жути и наранџасти цветови драгољуба имају оштар укус који је комбинација рена, купуса и поточарке. Добар додатак за салату, ролнице од пиринчаног папира, или уз говеђи карпаћо.

Ружа

Слатки укус пропорционалан је интензитету мириса руже. Пре јела одстрањују се доњи, бели делови латица, а лети је изврстан додатак освежавајућим пићима. Од руже се прави укусан џем.

Љиљан

Многе врсте нису погодне за јело, јер садрже алкалоиде. Биљка тзв. златног љиљана може се јести цела, латице су благе, а укус помало асоцира на кестен. Могу бити део салате или се пунити свежим сиром. Сушени љиљан је саставни део кинеске слатко-киселе супе.

Бегонија

Јестиве су само латице гомољастих бегонија, које имају укус сличан лимуну и фину, нежну текстуру. Исецкани цветови додају се у салате и сендвиче, али због високог садржаја оксалата не препоручују се особама с каменом у бубрегу и оболелима од гихта.

Невен

Шафран сиромашних, како ово цвеће још зову, заиста даје укус сличан шафрану када се сотира у маслиновом уљу. Термички необрађене латице одлично иду уз јаја. Ставља се у супе, варива, пиринач.

Багрем

Цветови од багрема представљају прави специјалитет у кулинарству. Могу се пржити у смеси за палачинке, тако што ћете у класичну смесу за палачинке умакати багремов цвет и пржити га у врелом уљу.

Цветови рузмарина

Они имају нешто мање етеричног уља од листова, али укус је исти. Боја цветова варира од тамноплаве до пинк.

Зова

Осим за припрему сирупа могуће је користити цвет зове и похован.

Цвет жалфије

Меког, али ипак благозачинског укуса. Одлично се слаже с лимуном.

Гладиола

Врло је благ цвет, има сличан укус као зелена салата, често се ставља у намазе и паштете