Насловна ВЕСТИ Да ли је могуће удвостручити производњу кромпира за 10 година?

Да ли је могуће удвостручити производњу кромпира за 10 година?

287

Кромпир је изузетно важна намирница која може дати већи допринос прехрамбеној сигурности. Генерални директор Организације за храну и пољопривреду ФАО Кју Донг је у свом говору на 11. Светском конгресу кромпира WPC, који се још данас одржава у Даблину, истакао да би се укупна производња усева могла удвостручити у наредној деценији. Он је добро упућен у његову глобалну важност, јер је у својој каријери помагао у организацији WPC 2015. у Кини и био секретар Међународног центра за кромпир.

Повећање површина и приноса

Ова врста поврћа је трећа по важности прехрамбена култура на свету и редовно га конзумирају милијарде људи. Можемо рећи да је високовредна намирница која спречава глад и неухрањеност. Садржи здраве угљенохидрате с ниским процентом масти и високим садржајем влакана, а богат је антиоксидансима и храњивим материјама. Истовремено изазива мањи ефекат стаклене баште у поређењу са другим главним усевима и пружа приход малим произвођачима.

У 2020. години је узгајан на више од 20 милиона хектара у 150 држава, а глобална производња је износила 359 милиона тона.

– Кромпир ће постати један од усева са предностима у глобалном систему прехрамбене сигурности када принос других житарица буде близу границе – рекао је Донг.

Навео је да се повећањем приноса и коришћењем површина где се традиционално узгаја, производња може повећати на 500 милиона тона до 2025. године и 750 милиона тона до 2030.

Док производња опада у Европи и Северној Америци, регије с најбржим растом су Азија и Африка. Генерални директор је позвао више партнера да помогну у побољшању пољопривредно-прехрамбених система ове ратарске културе на националном, регионалном и глобалном нивоу.

Високовредна намирница

Напоменута је важност кромпира за запошљавања на селу и понуде хранљиве намирнице. Кју је позвао на повећање подршке генетским побољшањима и краћим циклусима узгоја за поједине сорте, као и на потенцијалну вредност безвирусног садног материјала.

Више од 7.000 различитих аутохтоних сорти и дивљих сродника сачувала је банка гена Међународног центра за кромпир у Лими, у Перуу. То значи да имају сорте које располажу различитим особинама, укључујући способност прилагођавања различитим производним окружењима и отпорности на разне штеточине и болести, преноси портал Агроклуб.

Релативно ниски захтеви за природним ресурсима чине га важном прехрамбеном културом за преживљавање током глади и помоћи у катастрофама. Кју је рекао да се у Кини кромпир сматра преферираном културом за повећање прихода и смањење сиромаштва.

Извор: Агроклуб