Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Ђубрење и наводњавање засада леске

Ђубрење и наводњавање засада леске

390

У гајењу леске поред осталих мера неге и одржавања веома је важна правилна исхрана и наводњавање засада.

Минерално ђубрење засада леске одржава земљиште плодним, осигурава висок и редован принос и добар квалитет плодова. Које ђубриво треба изабрати, коју количину и у ком временском периоду га применити зависи од физичко хемијских особина земљишта, фенофазе у којој се биљка налази, као и године старости и површине засада. Најбитније је пре ђубрења засада извршити агрохемијску анализу земљишта, у циљу сагледавања основних карактеристика земљишта и степена плодности. Тек након тога треба се управљати по писаним препорукама и саветима, који су настали и написани на основу добијених резултата.

Приликом ђубрења леске разликујемо почетно ђубрење, ђубрење младих засада, ђубрење засада који су у роду, при чему се врста и количина ђубрива међусобно разликују. У првим годинама засад се ђубри у пролеће ђубривима на бази азота. Кад је засад у пуном роду, неопходно је да се изврше два ђубрења, једно јесење и једно пролећно. Сваке године се препоручује ђубрење са NPK ђубривима. Да би се избегла појава испирања, односно брза миграција хранљивих елемената у доње слојеве земљишта, најбоље је одговарајућом машином и њеним прикључцима вршити унос биљних хранива у зону кореновог система. Важна је и снабдевеност земљишта микроелементима као што су магнезијум, бор и цинк, који су неопходни за укупан развој биљака и оплодњу.

Уколико је засад леске старости од 15-20 година, при чему је производња у просеку 2t/ha оријентационо норме за оптималну исхрану су: 80kg азота (N) по ha, 40kg фосфора (P) по ha i 160kg калијума (K) по ha годишње. Наведене вредности могу варирати зависно од старости биљака, врсте земљишта и очекиваног приноса.

Наводњавање представља значајну меру у побољшању општег пораста и развијености, а самим тим и повећања приноса. Веома је важно да се водом интервенише док су стабла млада, одмах по сађењу, како саднице не бих одмах након садње закржљале. Наводњавање би требало обављати чим се осети недостатак влаге у земљишту.

Леска је осетљива на недостатак воде. Мањак воде доводи до вегетативне неравнотеже, узрокује смањење раста биљке, ограничава формирање изданака и диференцијацију пупољка, подстиче отпадање плодова, а самим тим смањује род и формирање љуске. Наводњавање засада по систему кап по кап, који се поставља надземно, лакше се контролише и прати од подземног наводњавања. Код подземног наводњавања предвиђена је дистрибуција система са капаљкама једноличне величине, укопаним у земљу на дубини од 40-50cm у нивоу корена. То омогућава смањење потрошње и уједначенију дистрибуцију воде, без препреке за одвијање осталих пољопривредних радова у засаду, као што је нпр. обрада. Такође, ово је рационално наводњавање, које одговара стварним захтевима биљке, чиме се избегава непотребно трошење воде, гарантује род и квалитет производа.

У родним засадима наводњавање се обавља од маја до средине августа. Наводњавањем се приноси леске повећавају за око 50%. Услед недостатка воде може доћи до опадања плодова и смањења приноса до 60%. Међутим, норме и време наводњавања леске су различите у зависности од услова и локалитета гајења. Наводњавање би требало интензивирати у периоду пораста вегетативне масе и плодова, као и у периоду формирања језгра.

Љиљана Гвоздић дипл. инж. ПССС Београд

Пред вама је свих 20 џепних књига из серијала „Мој воћњак“, „Мој повртњак“, „Мој виноград“ и „Моје цвеће“. Књиге у формату 16×12цм у пуном колору на 64 стране, лаке за коришћење и увек при руци.

Мој воћњак ће вас упознати како да кренете и почнете да формирате свој засад, припремите земљиште, одаберете воћну врсту.

Ту су и Јабука, Вишња, Трешња, Крушка, Боровница, Јагода, Малина, Леска, Шљива, Кајсија, Ружа, Парадајз, Паприка, Кромпир, Краставац, Грашак, Пасуљ, Лукови и Виноград.