Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Ђубрива произведена нано технологијом

Ђубрива произведена нано технологијом

388

Јесте ли чули за ђубрива произведена нано технологијом. Звучи као да долазе из будућности, а у ствари их производе у Русији, док их фирма Планта сана дистрибуира на наше тржиште. Др Немања Стошић представник фирме говорио је о овим ђубривима за Добро јутро.

– Течна органска ђубрива на бази органских киселина које се производе у глистењаку и прозводе се у Русији нано технологијом. Молекули у овим ђубривима су наномолекуларног нивоа, односно нано честице, што значи да их биљка моментално усваја. Нема потребе за додатном разградњом на површини биљке или кореном, па да их усвоји, него буду усвојене директно – ово ђубриво је једино у Србији, по речима Стошића, које има три органске киселине.

– То је једино ђубриво код нас у Србији које има све те врсте органских киселина хуминска, фулво и амино киселина – због својих особина ђубрива су намењена за коришћење, углавном, у току вегетације.

– Сви производи су, углавном, намењени за ђубрење у току вегетације, од самог почетка од производње расада до краја и бербе. У житарицама и ратарству од фазе бокорења па до фазе цветања пшенице – објаснио је заштитар, наводећи да се препарати у зависности од фазе, на пример код јагода, могу користити на петнаест дана.

-AgroVerm C за јагоде иде у фази цветања, AgroVerm K иде после цветања па до брања, на сваких петнаест дана може да се примењује. AgroVerm Bacillus у цветању због отпорности биљке на трулеж и делује директно на трулеж јер је на бази бацило субтилиса – а да ли су органска ђубрива боља од минералних питање је које се стално понавља.

– Једно је боље колико су ова ђубрива боља за околину, а друго колико су боља за производњу. Као заштитар то гледам мало другачије. У принципу тај тренд органске производње, еколошке, је све јачи. Ради се и ЕУ инсистира на томе да у интегралној производњи мора да буде 25 посто биолошких или органских производа, тако да добијају све више на важности. Генерално што се тиче очувања животне околине, земљишта, далеко су значајнија, али по мени минерална ђубрива још не могу да изађу из употребе и да су значајна. Треба наћи  равнотежу између употребе минералних и органских ђубрива – рекао је др Немања Стошић за Добро јутро.

Текст и фото: Зорица Драгојевић

Ова ђубрива су универзална и могу се користити и у пластенику и на отвореном пољу. Нема каренце, нема максималног броја коришћења, нема фитотоксије, могу да се мешају са другим ђубривима, а дају врхунске резултате.