Насловна ВЕСТИ2 Добра зарада за произвођаче кромпира

Добра зарада за произвођаче кромпира

231

Произвођачима кромпира широм Србије ове године коначно се, после више година губитака, смеши добра зарада. Откупна цена по килограму меркантилног кромпира креће се од 30 до чак 40 и неки динар више, али је проблем што је суша ове године узела данак, па су приноси и упола мањи него прошле године, када је забележен рекордни род

 Ратко Вукићевић из Агромобила из Гуче наводи да за разлику од прошле године када је рађало и по 50 тона по хектару, што је одличан принос, ове сезоне, због мало кишних дана, род ће бити мањи.

”Велике количине раног кромпира су већ завршиле на руском тржишту. Руси су добро плаћали, од 30 до 35 динара по килограму. Тако да ће ове године цена бити сигурно добра. То је пре свега зато што на тржишту нема довољно кромпира, па ће и поред велике тражње за извозом, наше кртоласто поврће завршити искључиво у домаћим трговинама”, рекао је Вукићевић.

Неминовно је да ће доћи до увоза, а највећа претња нашим произвођачима је кромпир из Белорусије и Украјине, који је јефтин, али и лошег квалитета. То би једино могло да умањи цену овогодишњег рода.

Према речима Вукићевића, држава би морала да заштити кромпираше од увоза по дампинг ценама. Ранијих година је због бесцаринског режима био евидентан притисак кромпира из иностранства.

”То ћемо покушати да избегнемо у наредном периоду и држава уводи нову меру, посебну сезонску царину у периоду од новембра до фебруара кад је кромпир и најтраженији, како бисмо заштитили наш домаћи производ”, истакао је министар пољопривреде Бранислав Недимовић.

У њиви Дејана Вучковића из Заблаћа, и поред сушног периода, кромпир је поново одлично родио и квалитет плодова је првокласан.

”Цена и потражња су увек дискутабилне, али оно што очекујемо је неких 30 центи по килограму, да би нешто и зарадили. После свих поскупљења, да произведемо килограм кромпира кошта нас око 20 динара, тако да се по тој рачуници једино уклапамо”, истакао је Вучковић.

Ситуација у Пријепољу није тако сјајна, бар када је реч о роду и количини. Суша је “убила” све где није било наводњавања. Највише је страдао планински кромпир.

Као и малинари, и произвођачи кромпира ове сезоне имају велике проблеме да пронађу раднике за вађење и скупљање овог поврћа. Баш због тога што су ове године малинари плаћали бераче више него икада раније, и произвођачи кромпира, како истичу, морали су да повећају наднице, па су тако сат рада плаћали и по 300 динара.

Извор: agronews.rs

Фото: Pixabay