Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ ДОБРИЧИЦА: Добра трава која лечи све

ДОБРИЧИЦА: Добра трава која лечи све

1662

Једна мала, неугледна биљка са правом носи име добричица (Glechoma hederacea). Позната је и под називима самобајка, добричаница, бржтан трава, котур, котурао, повијачица, добра трава. Припада породици уснатица – Lamiacea. То је вишегодишња, пузава биљка која расте по ливадама, травњацима, парковима, шумама, гајевима. Води порекло из Европе и Азије. Воли нешто влажније терене.

 Стабиљика јој је четвороугласта и једним делом пузи по земљи, а други део је усправан. Може да достигне висину од 20 до 35 центиметара. Листови су округласти са назубљеном ивицом. Цвета од априла до јула, а цветови су љубичасто обојени. Свеже згњечена добричица има мирис који подсећа на мирис нане.

Чувати се предозирања

 Добричица садржи танин, етарска уља, горке материје, калијум, калцијум, смолу, восак, органске киселине, витамин Ц. Сакупља се цела биљка у периоду цветања, али се могу сакупљати и само листови или само цветови. Сакупљена се суши у танком слоју на сеновитом и проветреном месту. Уколико се суши у сушари, температура сушења не би требало да буде већа од 35 Целзијусових степени. Осушену биљку треба чувати на сувом и затвореном, најбоље у стакленим теглама и картонским кутијама, и то до једне године.

Користи се свежа и сушена у народној медицини и хомеопатији као лековита биљка, али је треба користити уз консултације са лекаром. Предозирање овом биљком се не препоручује, јер може изазвати компликације попут знојења, аритмије срца, повишеног притиска, едема плућа. Не треба кориситити добричицу у случајевима дојења, трудноће, хипертензије, обољења јетре, проблема са бубрезима, желудачном киселином и преосетљивости на ову биљку. Њено сакупљање, коришћење и промет су у великом броју земаља регулисани законским прописима.

Снажно подиже имунитет

Чај од добричице, коприве, боквице и жалфије помаже против алергијског ринитиса. У комбинацији са подбелом, слатким кореном и мајчином душицом, ефикасно делује против кашља, опструктивног бронхитиса и астме. Заједно са листом коприве, мајчином душицом и луцерком помаже код малокрвности.

Када се припремају чајне мешавине, прелива се пет кашика измешаних биљака литром кључале воде, промеша, поклопи и остави да стоји 45 минута. Процеди се и пије три пута дневно пре јела, по могућству без слађења и у мањим гутљајима. Уколико мора, додаје се мало меда. Ова биљка делотворна је и код тегоба у уринарном тракту, а показала се успешном и против целулита. Препоручују се облоге, лосиони и маске споља, а чај за детоксикацију. Сок и чај од добричице су пријатног укуса и потпуно безопасни, па се дају и деци за подстицање апетита.

Садржи флавоноиде: кверцитин, апигенин и лутеолин, као и танине, сесквитерпене, горке материје, есенцијално уље, сапонине и смолу. Снажно подиже имунитет и јача организам.

Сок за имуинитет

Од свеже биљке се може исцедити сок који лечи упале носа, крварења и зачепљења носа. Најједноставнији начин добијања овог сока је помоћу соковника. Овај сок освежава и ојачава имунитет. Пије се пола чаше током дана. Деци се могу давати две до три кашичице сока у комбинацији са медом или мало млека. Против неуралгије, главобоље и вртоглавице потребно је укапати неколико (две до три) капи у ноздрве.

Чај против бронхитиса

Потребно је 20 грама листова прелити са литром вреле воде. Када се чај мало прохлади,додати две веће кашике меда и оставити пола сата и процедити.Овај чај помаже против бронхитиса, подстиче органе на рад, заустављакрварење из плућа.

Чај за плућа, бубреге, желудац

Овај чај одстрањује све слузи из организма, а користи се код болести плућа, слузи у бубрезима, код уклањања камена и песка из бубрега, болести желуца и главобоље коју изазивају обољења желуца. Чај се пије наташте једна мања шоља, а током дана на сваки сат по једна кашика. Уколико се користи против жутице,додати и три грама домаћег пелина.

Узети 12 грама осушених листова и прелити са четвртином литра вреле воде, додати две кашике меда и кувати још 5 до 10 минута. Боља опција је да се суви листови натопе 12 часова и затим кувају 5 минута.

Облога против реуме

Потапањем добричице у јабуково сирће и краткотрајним кувањем добија се добра облога против крстобоље и реуме.

Купка за болне ноге

У случају болних ногу, гихта, користи се купка од добричице. Ова купка се припрема тако што се четири кашике добричице потопе у литар кључале воде и настави са кувањем на лаганој ватри још 10 до 15 минута. Након тога се процеди и користи као купка у коју се потапају стопала.

Листовима против болова

Код болова у крстима, гихта и реуме помажу облоге од добричице. Листови се скувајуу јабуковом сирћету и док је вруће ставља се на болна места. Мале куглице од свеже убранихлистова делотворне су против главобоље. Стављају се у ноздрве и бол престаје за десетак минута, тврде травари.

Користи се и у гастрономији, нарочито у припреми разних салата.

Р. Д. Ј.