Насловна РАЗНО Док природа спава, паори не мирују

Док природа спава, паори не мирују

416

Јануар је месец с највише празника, слава, преслава. Он је, чини се створен за одмор, пландовање, али и „пуњење батерија“.

Воћњак

Првих лепих дана, када је температура изнад нуле и када нема ветра, воћкама осетљивим на пролећне температурне промене ваља окречити, боље рећи натопити, дебла и рамене гране. Ради се четком тако што се настоји да течност продре у сваку пукотину, јел ово „фарбање“ има и фитосанитарни карактер. Ако сте заборавили, да вас подсетимо. Раствор се прави од 5 кг негашеног креча, 500 г соли, 250 г сумпора у праху, 25 л воде. Прво се креч „угаси“ с мало воде, а затим се додају сумпор и со, па се све разреди преосталом водом.

У јануару почиње резидба јабучастих и језграстих воћних врста. Док воћкама правите „нову фризуру“, пажљиво загледајте и прегледајте сваки набор, старо, али и младо дрво, како бисте утврдили да ли је неопходно прскање минералним уљима или је довољно само оно плаво, пролећно.

Воћари који се баве пластеничком производњом јагода треба да започну припрему пластеника, да би се јагоде брале у време када их има мало на тржишту и када имају добру цену.

Обавезно заштитите воћке од зечева и других штеточина, које би могле да их униште.

 Повртњак

Старе топле леје ваља прегледати, све поправити, очистити и припремити за нову сезону. Треба довести и уз њих сложити незгорео стајњак и супстрат којим ће се пунити.

У лејама раније напуњеним, у којима се незгорео стајњак слегао, и слој је дебео 80 цм, крајем месеца може да се сеје расад за рану производњу поврћа. Такве леје, ако су на отвореном, треба добро ушушкати, да се младе биљке не би „прехладиле“. Ако је топла леја формирана у пластенику, додатно ушушкавање није потребно.

Негрејани пластеници ретко када дангубе. Ако су мали па је прва тура – салата, ротквице, лук – већ извађена и потрошена, посадите нову. Али, пазите на плодосмену, а можете да се окренете и новим врстама – спанаћ, целер, карфиол, шаргарепа… У већим пластеницима можете да посадите и кромпир који ћете вадити као млади.

Поврће које „зимује“ у трапу, шупи, или другој просторији у којој температура не пада испод нуле, ваља пребрати, у канту или гајбу избацити труло које ће се одмах уништити. Поврће које их је окруживало, издвоји се да би се што пре утрошило.

Пчелињак

Кошнице ваља редовно ослушкивати, јер пчелару сваки звук указује на стање у унутрашњости. Кошнице из којих се не чује звук треба затворити, јер је то знак да су пчеле угинуле. Ако се из њих чује равномерно, тихо зујање, то је за пчелара знак да пчеле имају и матицу и довољно хране.

Зеленило

Ако земља није смрзла, могу се и даље садити четинари и листопадни грмови.

Иако припадају групи топлољубивих биљака, кактуси нису собне биљке. Не пријају им прегрејане просторије и топао ваздух. Зими их треба сместити у затворене терасе или негрејане просторије, у којима је температура 4 до 7 степени, и не треба их заливати.

Орхидеје, које су све чешће украс наших домова, воле влагу, па их је потребно сваки дан орошавати, а заливати једном недељно тако што се читава саксија урони у посуду с хладном водом, у којој остане око пола сата. Ниво воде мора бити нижи од саксије. Када се саксија извади, стави се на решетку да се оцеди и тек онда враћа на старо место.

Виноград

Уколико подижете нови виноград, требало би да на парцели одрадите риголовање, а пре тога унесете органско ђубриво.

Сунчаних дана без ветра ваља изаћи у виноград, прегледати коље, жицу, све поправити, затегнути, јер за месец-два почиње резидба, па да се лукови могу везати за спремну жицу.

Ово је и време када треба да контролишете вино, како бисте се уверили да му се није променила боја, бистрина, укус и мирис. Чим гране сунце, подрум треба проветрити, да би изашли гасови, настали разним процесима сазревања вина.

Гљиве

Све док не отопли и сунчеви зраци се не пробију кроз густиш у шумама и шумарцима, избор гљива које се могу сакупљати, биће оскудан. У ово време нешто чешће може да се нађе ћуранов реп, једна од најпопуларнијих лековитих дрвенастих гљива.

Сакупљају се и јудино уво, буковаче – плава са шеширићем и она голубијеплаве боје, зимска пањевчица, ganoderma lucidum и aplanatum, буков труд и кресива губа.

Лековито и зачинско биље

Полупаразитска биљка имела и храстов лишај су две врсте које се могу сакупљати у слободној природи.