Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ ЕГЗОТИЧНО СУПЕРВОЋЕ УСПЕВА И КОД НАС: Авокадо из саксије

ЕГЗОТИЧНО СУПЕРВОЋЕ УСПЕВА И КОД НАС: Авокадо из саксије

1739

Авокадо (Persea americana) тропско је зимзелено дрво које припада породици ловора. Потиче из Латинске Америке и броји више од 80 сорти које се сврставају у три категорије – мексичку, гватемалску и западноиндијску.

Пише: Тања Пролић

Рађа плодове зелене боје с великом коштицом који с правом носе епитет суперхране. Авокадо обилује „добрим” мастима, садржи двадесетак витамина и минерала, богат је антиоксидансима и влакнима која су благотворна за дигестивни тракт и пружају дуготрајнији осећај ситости. Од пасиране унутрашњости авокада добија се чувено јело мексичке кухиње – гвакамоле сос или намаз.

Можда знате да авокадо на сасвим једноставан начин можете гајити у свом дому, а ми ћемо вам рећи како:

Велику семенку авокада немојте бацити у канту за отпатке, већ је сачувајте. Приликом вађења семенке (коштице) обратите пажњу на то како је била позиционирана, тј. који део семенке је „ишао” ка врху плода, а који је био на доњој страни. То ће вам бити важно приликом постављања коштице авокада на теглу. Уколико нисте запамтили, не очајавајте: горњи део коштице је увек мало зашиљен, а доњи благо раван, и по томе ћете их разликовати.

У семе авокада убодите три-четири чврсте дрвене чачкалице. Потрудите се да размак између чачкалица буде једнак, како би оне испуниле своју функцију „скеле”.

Стаклену теглу напуните водом скоро до врха и поставите семенку авокада на следећи начин: доњи, заобљени део треба да буде потопљен у воду око 1 до 2 центиметра, док горњи, зашиљени део семена треба да држе чачкалице, да не долази у контакт с водом.

Теглу са семеном држите на осунчаном прозору јер светлост доприноси његовом бржем клијању. Семену авокада је за клијање потребно од 4 до 8 недеља. Воду у тегли мењајте сваког дана, јер ћете на тај начин спречити појаву гљивица и бактерија.

Након наведеног времена почиње клијање авокада: горњи део семена који држе чачкалице почиње полако да се суши, а спољна смеђа опна да се одваја. Клица се појављује након што се семе „распукне” од врха до дела који је у води.

Клица ће се све више развијати и ширити, а када новонастала биљка достигне отприлике 15 центиметара скратите је 8 центиметара, јер се тиме подстиче њен раст, а када поново достигне 15 центиметара, време је за њен нови „дом”, тада је пресађујете у саксију.

На дно саксије поставите каменчиће или шљунак као дренажни слој те на њега супстрат који обилује органским материјама. Приликом садње водите рачуна да део који је био у води, тј. доњи део, иде у земљу, док горњу половину семена не покривате супстратом. Семе ће почети да се суши како млада биљка све више буде расла и напредовала, а када буде у потпуности суво, биљку пресадите у мало већу и ширу саксију.

Уколико имате услова, током топлих дана саксију ставите на балкон, а када спољна температура падне на 10 степени, унесите је унутра и држите на окну осунчаног прозора.

Уколико уочите жуте листове на својој биљци авокада, то је знак да сте претерали с водом. Земљу је потребно константно одржавати влажном, али с умереном количином воде.

 Као што смо рекли на почетку текста, авокадо је тропско зимзелено дрво које расте у висину чак до 20 метара. Ево и савета који вам може помоћи у регулацији висине: када биљка нарасте на око 30 центиметара, уклоните лишће с врха како би расла у ширину, као грм.

Најбоља сетва авокада је током касног пролећа или лета, како бисте обезбедили континуирану изложеност сунчевој светлости у периоду клијања (4 до 8 недеља). Осим тога, у питању је тропска биљка која воли више спољне температуре током иницијалог раста. Уколико се одлучите да пресадите дрво авокада у своје двориште, важно је знати да му за правилан раст и развој највише годе температуре од 15 до 30 степени са умереном влажношћу. Стога, најбоље време за садњу на отвореном је од априла до јуна.

На питање када можемо очекивати прве плодове не може се дати прецизан одговор. Ваше дрво авокада може почети да рађа после 3 године, а некад му је потребна читава деценија, а с једног стабла убраћете 200 до 300 плодова.

Највећи непријатељ ове тропске биљке из породице ловора јесу биљне ваши које се наслађују њеним лишћем. Најбољи начин да их се отарасите јесте да биљку сперете под млазом воде или цревом, уколико је у питању дрво засађено напољу