Насловна ВЕСТИ2 Фестивал мађарске кухиње и традиције одржан у Врбасу

Фестивал мађарске кухиње и традиције одржан у Врбасу

418

На Фестивалу мађарске кухиње и традиције у Врбасу који је у оквиру програма имао и продајну изложбу и свечани програм током дана могли су се пробати и домаћи специјалитети из мађарске народне кухиње.

Лангош, паприкаш и омиљени слаткиши Војводине замирисали су главном улицом Врбаса са Фестивала мађарске кухиње и традиције који је по трећи пут организовало културно-уметничко друштво „Сирмаи Карољ“. Најдужи ред био је код штанда Врбашанки из актива „Златни клас“ које су откриле и неке тајне традиционалне кухиње.

Марија Пароци, председница КУД „Сирмаи Карољ“ била је задужена за печење лангоша и истакла да је омиљени специјалитет многих Војвођана веома прост.

– Наши преци нису имали пара за неке скупе састојке, тако да је рецепт за лангош јако једноставан. Брашно, вода, квасац, мало шећера и соли и умесимо као тесто за питу. Оставимо то да одстоји пола сата и онда направимо мале јуфкице и развијемо оклагијом и онда печемо у врелом уљу и то је то. Ми по жељи купаца стављамо прелив са белим луком или павлаку и то је јако добар оброк, за доручак или вечеру је одлично и сви га јако воле – рекла је Марија Пароци.

У продајној изложби учествовало је десетак удружења и домаћих произвођача из целе Војводине, а на тезгама су се нашли производи за сваки укус и све генерације.

Марија Шош из Суботице која се са породицом бави производњом традиционалног куртош колача рекла је да су она и супруг овај занат изучили у Мађарској.

– Кисело тесто које се прави са квасцем намотамо на калуп и традиционално печемо на жару. Док се тесто пече, шећер се карамелизује и колач је готов. Затим се уваља у разне укусе од цимета, ораха, какоа, али и нових комбинација са кексом и кокосом. Ми се трудимо да га правимо на домаћи начин, али и да изглед нашег штанда буде упечатљив, аутентичан са мотивима народне ношње – рекла је Марија Шош из фирме „Шома“.

Свој штанд имало је породично газдинство „Фараго“ из Темерина који се баве воћарством.

Радмила Фараго је истакла да су Врбашани веома пријатни. „Ми правимо сокове, компоте, џемове, сирћа и разне друге производе од воћа који сами производимо. Први пут смо у Врбасу, али сам веома задовољна интересовањем посетилаца и куповином.“

Централни део манифестације био је културно-уметнички програм на којем су осим певачке групе и најмлађих чланова из врбашког удружења, наступили и гости из Куле и Фекетића.

Карољ Валка из Мађарског културног савеза Војводине нагласио је да је веома важно одржавати традицију у мултинационалној средини. „Овде су удружења из скоро свих делова Војводине и то је за сваку похвалу. Желео бих да честитам удружењу из Врбаса на одличној организацији овог трећег по реду Фестивала мађарске кухиње и традиције, време је послужило и посећеност је много већа него ранијих година. Веома је важно да се негује традиција и све оно што су наши дедови и предедови очували.“

Посебан део Фестивала мађарске кухиње и традиције био је кутак за децу у којем су најмлађи могли да се играју и друже, али и да науче понеку реч на мађарском језику, истакла је Ливиа Боганч Андријашевић, организатор Фестивала мађарске традиције и кухиње. „У општини Врбас има 24 народа и народности, а Мађари су некада чинили значајни део становништва општине Врбас. Сада нас има знатно мање, али знамо сви да је веома важно да нашој деци укажемо на значај очувања традиције кроз песму и игру, али кроз прављење гастрономских специјалитета. Важно је да их научимо зашто се то преноси.“

Извор: РТВ

Фото: Pixabay