Насловна РАТАРСТВО Фирма која је стала уз ратаре

Фирма која је стала уз ратаре

3968

У години када су ратари имали највећа улагања и најскупљу сетву, када је киша допринела мањем роду, а претходна жетва била катастрофална због незапамћене суше, потребно је бити човек, макар на своју штету. Фирма „Никша“ из Кљајићева код Сомбора понудила је својим сталним кооперантима цену од 20 динара за меркантилни јечам, иако је званично 15-15,80 динара по килограму.

-Цена по којој тренутно можемо да продајемо јечам кад обрачунамо, таква да ћемо око 2 до 2,5 динара бити у минусу по килограму. Ми смо то одлучили по идеји мог брата Ђорђа Никшића, да као фирма подржимо произвођаче који нас подржавају и раде с нама сав репроматеријал. Имали су прошлу сушну годину и већину култура су завршили у минусу и сад, ево, прва култура која је дошла, довела je до ситуације да поново треба да раде у минусу – каже Милош Никшић, чија фирма „Никша“ подржава пољопривреднике.

-И са ових 20 динара, с обзиром на то да приноси нису као што су били очекивани због ових обилних падавина, они ће бити у минусу. Одлучили смо да их подржимо максимално што можемо и да се наша фирма на тај начин одужи људима који нас подржавају – kaже Никшић. Оваквих случајева је, на жалост, мало, а скок цена јечма нико не очекује, бар не још.

-Ово, у суштини, није реалан однос цене у односу на прошлу годину, зато што су произвођачи уложили никад више у производњу. То је проблем који је настао јер је на светском тржишту дошло до пада цена меркантиле. Надам се да је наш пример подстицај за остале да се пољопривредни произвођачи у Србији помогну сада када им је најтеже можда и у историји. Разлог је, као што сам рекао, незапамћена суша прошле године, никад већа улагања него ове године и пад цена на светском тржишту – док цене јечма и даље стоје на истом, цене пшенице, кукуруза и соје полако расту.

Цена пшенице, би по заштитару Милошу Никшићу, требало да буде бар 25 динара.

-Надамо се да ће цена пшенице за произвођаче моћи да буде бар 25 динара, јер је то нека цена на којој би већина пољопривредних произвођача успела да покрије своја улагања у производњу. Нешто произвођача би било у плусу на тој цени, неки који плаћају аренду би можда били у минусу, али то је минимална цена која би требало да буде на тржишту, како људи не би били у проблему и како би могли даље да функционишу – рекао је Никшић за Добро јутро.

Текст: Зорица Драгојевић